Czym zajmuje się protetyka?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
protetyka

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną, która specjalizuje się w odbudowie zębów. W zależności od efektu wyróżnia się protezy stałe i ruchome. Ich wybór uzależniony jest od rodzaju braków w uzębieniu.

Dlaczego odbudowa uzębienia jest tak ważna?

Protetyka jest dziedziną często myloną z konwencjonalną stomatologią. Tymczasem to osobna gałąź techniki, zajmująca się uzupełnianiem ubytków zębów. Ich odbudowa jest niezwykle ważna, ponieważ braki w uzębieniu utrudniają spożywanie pokarmów. Brak nawet pojedynczego zęba może skutkować poważnymi schorzeniami, w tym chorobą dziąseł. Istnieje także prawdopodobieństwo przesuwania się sąsiadujących zębów. Na szczęście dzięki zaawansowanym technikom implantologii i protetyki odbudowa uzębienia przestaje być problemem.

Miejscem pracy protetyka jest pracownia protetyczna. Trudno ostatecznie określić, ile czasu zajmie mu wykonanie odbudowy uzębienia. Jest to uzależnione od rodzaju zlecenia. Praca protetyka wymaga dużego skupienia, koncentracji oraz dokładności. Każdy wykonujący ten zawód musi współpracować z dentystą. Obróbka masy odbywa się za pomocą specjalistycznych narzędzi, w sposób dopasowany do potrzeb pacjenta. Poza merytoryczną wiedzą protetyk musi cechować się dobrym wzrokiem.

Implanty zębowe

Braki zębów nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również nie pozostają bez wpływu na komfort jedzenia. Na szczęście implanty zębowe są prostym sposobem na przywrócenie sprawności szczęki. Obecnie używa się biozgodnych materiałów, które nie są rozpoznawane przez organizm jako substancje obce. Takie materiały są nie tylko trwałe, ale i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Mosty protetyczne zaliczane są do częstych usług protetyka. Specjalista podejmuje się odbudowy większych obszarów, np. łuków zębowych. Jak sama nazwa wskazuje, mosty zbudowane są z koron protetycznych, które są ze sobą połączone. Jest to szczególnie istotne, gdy ubytki w uzębieniu ze sobą sąsiadują, dotyczą np. zębów przednich lub trzonowych. Nieco inne w budowie są wkłady koronowe. Za ich pomocą odbudowuje się nie całe zęby, a jedynie ich korony. Najczęściej decyzję o wstawieniu wkładów koronowych podejmuje się, gdy ząb pacjenta jest już zbyt uszkodzony, aby dentysta mógł tradycyjnie wypełnić ubytek za pomocą plomby.

Protezy ruchome

Protezy ruchome mogą być częściowe (szkieletowe lub osiadające) albo całkowite. Można je osadzać na naturalnych zębach bądź też na wszczepionych implantach. Protezy całkowite wykonuje się przede wszystkim z materiałów akrylowych. Mają zastosowanie w uzupełnianiu łuków zębowych. Pewnym problemem może być brak stabilności protezy, jednak można sobie z nią poradzić poprzez ponowne wszczepienie dwóch implantów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *