Nawet osoby, które prawidłowo dbają o higieną jamy ustnej i regularnie stawiają się u dentysty na wizyty kontrolne, zapominają lub nie zdają sobie sprawy, że to nie wszystko, co mogą zrobić dla zdrowia swoich zębów. Niestety narażeni jesteśmy na powstawanie przebarwień (na skutek wypijanej kawy i palonych papierosów) oraz kamienia nazębnego (wynikającego z nieprawidłowej diety, bogatej w węglowodany i nabiał oraz indywidualnych predyspozycji czy wad zgryzu).
Wszystko to powoduje, że osad i kamień mają znaczenie nie tylko estetyczne, ale również chorobotwórcze, dlatego niemal każda przychodnia stomatologiczna oferuje w swoich usługach czyszczenie zębów z kamienia. Na czym polega i jakie są jego rodzaje?
Usługi stomatologiczne- czyszczenie zębów
Podstawowymi zabiegami stomatologicznymi uznawanymi za oczyszczające i wzmacniające strukturę zębów są:
– skaling, którego celem jest usuwanie kamienia z zębów. Utrzymujący się na powierzchni zębów oraz dziąsłach może powodować ich choroby. Zabiegi tego typu wykonywane są wyłącznie w gabinetach stomatologicznych z użyciem profesjonalnych narzędzi wynikających z zastosowanej metody pracy. Cena zabiegu zależy przede wszystkim od lokalizacji gabinetu (w większych miastach jest drożej), a także nagromadzonego kamienia. Skaling jest bezbolesny, choć wiąże się z pewnego rodzaju dyskomfortem,
– piaskowanie, którego celem jest usunięcie osadu z zębów. Stanowi zwykle uzupełnienie dla skalingu i polega na oczyszczeniu osadu z trudno dostępnych miejsc. Po zabiegu zęby są widocznie jaśniejsze, dlatego w wielu przypadkach zastępuje wybielanie (albo jest etapem poprzedzającym),
– lakierowanie zębów ma charakter profilaktyczny i nie jest zabiegiem oczyszczającym, tylko zamykającym tę procedurę. Nakładanie na powierzchnię zębów fluoru wzmacnia je przed szkodliwym oddziaływaniem bakterii próchniczych. Taki efekt powoduje, że zalecany jest dzieciom jako profilaktyka przeciwpróchnicza. Najlepszą efektywność wykazują zabiegi wykonywane co pół roku. Niektórym wydaje się, że podobny efekt można osiągnąć, wybierając pastę do zębów z dodatkiem fluoru, jednak nie potwierdzono podobnych wyników. Preparat nakładany podczas lakierowania ma lepszą interakcję ze szkliwem.