Chcesz zapomnieć o regularnym goleniu lub depilowaniu włosów depilatorem albo woskiem? W takim przypadku warto pomyśleć o depilacji laserowej, która obecnie oferowana jest przez wiele gabinetów w całej Polsce. Czy jeden zabieg tego rodzaju będzie wystarczający, aby cieszyć się gładką skórą?
Depilacja laserowa jest zabiegiem polegającym na usunięciu niechcianych włosków z różnych części ciała z wykorzystaniem wiązki laserowej. Najczęściej depilacja ta jest prowadzona w obszarze nóg, ale również możemy wydepilować skórę pod pachami, okolice bikini, włoski na twarzy i właściwie wszystkich innych obszarach ciała u kobiet oraz u mężczyzn.
Podczas depilacji tego rodzaju laser wnika głęboko w skórę i doprowadza do zniszczenia cebulki włosowej i jej korzeni. Poniżej dokładnie prezentujemy mechanizm działania urządzeń do depilacji laserowej.
Depilacja laserowa – mechanizm działania
Główną zasadą, na której opiera się laserowe usuwanie owłosienia, jest tak zwana selektywna fototermoliza. Termin ten odnosi się do dopasowania długości fali światła i trwania impulsu laserowego do tkanki, w której stronę jest kierowany, aby doprowadzić do uszkodzenia docelowej tkanki, ale nie uszkodzić tkanek otaczających.
W przypadku laserów stosowanych w depilacji dochodzi do miejscowego uszkodzenia materii wyróżniającej się ciemniejszym kolorem, a mianowicie melaniny – ciemnego barwnika. Ze względu na efekt selektywnej absorpcji fotonów światła laserowego przez melaninę depilacja laserowa najlepiej udaje się w przypadku włosków o zabarwieniu czarnym bądź brązowym.
Obecnie jednak w użyciu znajdują się także takie urządzenia laserowe, które pozwalają na uzyskanie dobrych efektów przy jaśniejszych włoskach. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który będzie mógł przeprowadzić próbną depilację i sprawdzić efekty.
Depilacja laserowa – fazy wzrostu włosa
Podczas depilacji laserowej dochodzi wobec tego do zniszczenia cebulki włosowej i korzenia włosa, zatem włosek nie może już wyrosnąć ponownie. Wydawałoby się więc, że jeden zabieg depilacji laserowej będzie wystarczający, aby cieszyć się już zawsze gładką skórą.
W rzeczywistości sprawa jest jednak bardziej złożona – głównym problemem jest tutaj wzrost włosków w trzech fazach, a mianowicie to anagen, katagen i telogen.
Najskuteczniejsza jest depilacja przeprowadzona w fazie anagenu, gdy cebulka włosowa jest otwarta, a włos ma całkowitą możliwą długość. Gorsze efekty dotyczą fazy katagenu i telogenu. Katagen to faza przejściowa – wtedy włos zaczyna rozwijać się w skórze i przesuwać ku górze. Z kolei telogen to faza spoczynku, gdy włos zamiera i wypada.
W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych, aby móc usunąć wszystkie włoski – także te, które aktualnie rosną, ale nie są w fazie anagenu.
Depilacja laserowa – ile zabiegów należy wykonać?
O częstotliwości zabiegów decydują przede wszystkim efekty, jakie uzyskało się podczas pierwszego zabiegu. Kolejne zabiegi przeprowadza się w odstępach od 6 do 8 tygodni od poprzedniego. Z czasem wyrasta coraz mniej włosków, więc zwykle wystarczająca liczba zabiegów to od 3 do 5. Także po około 10 latach od ostatniego zabiegu może zajść konieczność wykonania ponownego zabiegu.
Jeżeli szukasz dobrego gabinetu, w którym można skorzystać z usług depilacji laserowej, skorzystaj z pomocy Derma Clinica z Krakowa. Swoim klientom oferuje on depilację laserową z wykorzystaniem nowoczesnego lasera Dual Laser sPTF+ wykorzystującego skuteczne połączenie energii świetlnej i cieplnej. Więcej informacji znajdziemy na stronie: http://www.derma-clinica.pl/depliacja-laserowa.html.
1 thought on “Depilacja laserowa – czy jeden zabieg wystarczy?”
Jakiś czas temu kupiłem dziewczynie depilator ipl od Panasonica – jest bardzo zadowolona z jego użytkowania. :)