Dermatologia – wskazania do wizyty u dermatologa

Dermatologia – wskazania do wizyty u dermatologa

Wskazaniem do leczenia dermatologicznego są zmiany skórne, zarówno te występujące przewlekle, jak i te pojawiające się nagle, będące dla pacjenta zmianami niewiadomego pochodzenia. Najczęściej pacjentów niepokoją sytuacje, gdy miejsca chorobowo zmienione utrzymują się długi czas lub mają tendencje do nawrotów. Pamiętajmy jednak, że dermatologia to dziedzina, która nie zajmuje się wyłącznie leczeniem chorób skóry, ale również jej przydatków, czyli włosów i paznokci.

Czy konieczne są regularne wizyty u dermatologa?

Osoby cierpiące na choroby skóry, takie jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry, czyli choroby o charakterze przewlekłym/nawrotowym, siłą rzeczy muszą regularnie umawiać się na wizyty u dermatologa, który skontroluje stan skóry i postępy leczenia, a także wypisze receptę na stosowne maści, kremy, emulsje czy olejki.

Oczywiście pojawienie się wysypki, zaognionych placów czy innych zmian skórnych równie dobrze może być epizodem jednorazowym. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, skóra odzyskuje zdrowy wygląd, zatem w tej sytuacji dalsze konsultacje dermatologiczne nie są konieczne. To jednak nie oznacza, że dermatolog (zobacz polski dermatolog w UK) nie powinien od czasu do czasu obejrzeć naszej skóry, a szczególnie występujących na niej znamion barwnikowych.

Nawet zupełnie zdrowe osoby powinny co jakiś czas poddać się badaniu z wykorzystaniem dermatoskopu. Przyrząd ten pozwala na oglądanie w dużym powiększeniu wszelkich znamion i zmian chorobowych zlokalizowanych na ludzkiej skórze. Dlaczego kontrolowanie znamion jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że pozwala na wykrycie raka skóry we wczesnym stadium rozwoju, co w wielu przypadkach oznacza możliwość całkowitego wyleczenia.

Dermatologia – leczenie raka skóry

Osoby, u których występuje zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry, powinny odwiedzać dermatologa co najmniej raz w roku, a najlepiej częściej. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby o jasnej karnacji, posiadające dużą ilość piegów i pieprzyków, osoby, które w dzieciństwie uległy poparzeniom słonecznym, czy też ci, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań na czerniaka.

Jeżeli w trakcie wykonywania badania dermatoskopem dermatolog zauważy nieprawidłowości, jak najszybciej stara się postawić trafną diagnozę. Zmiany chorobowe we wczesnym stadium rozwoju w 90% udaje się całkowicie usunąć, natomiast jeżeli mamy do czynienia z zaawansowanym nowotworem, konieczne jest wykonanie biopsji węzłów chłonnych położonych najbliżej nowotworu. Występowanie w nich komórek nowotworowych oznacza konieczność całkowitego ich wycięcia oraz wdrożenia leczenia systemowego.