Zadbana cera, bez zmarszczek i bez przebarwień – to marzenie każdej kobiety i każdego mężczyzny. Sposobów pielęgnacji skóry jest, rzecz jasna, mnóstwo. Stojąc w drogerii czy aptece, z całej masy chwytliwych nazw i kolorowych opakowań trudno wybrać preparat, który będzie dla nas najlepszy i najskuteczniejszy. Dziś przybliżę Wam grupę preparatów potocznie zwanych dermoskometykami lub kosmetykami aptecznymi.
Table of Contents
ToggleDermokosmetyk. Co to jest?
Sama nazwa to zlepek dwóch pojęć: farmaceutyków oraz kosmetyków. Od zwykłych popularnych preparatów drogeryjnych odróżnia je skład w którym pojawiają się substancje aktywne biologicznie takie jak w lekach. Dermoskomsetyki powstają w sterylnym środowisku izolowanym, dokładnie takim samym jak leki farmaceutyczne.
Zdecydowana większość dermokosmetyków ma właściwości hypoalergiczne. W odróżnieniu od zwykłych kosmetyków nie zawierają środków konserwujących, sztucznych aromatów, olejków eterycznych czy innych składników mogących wywoływać reakcje alergiczne czy podrażnienia skóry.
Dermokosmetyki powstają na bazie wody z bogatym składem substancji mineralnych: manganu, cynku, selenu, żelaza, wapnia lub magnezu. Większe jest także stężenie witamin grupy: B, A, E czy C – antyoksydanty. W zależności od przeznaczenia w ich składzie odnajdziemy składniki roślinne (soja, jeżówka, aloes, zielona herbata, oczar, żeńszeń, miłorząb) i wiele odmian lipidów.
Proces produkcji przebiega w warunkach sterylnych pod czujnym okiem specjalistów, dermatologów, chemików i biologów. Tak samo jak w przypadku leków badane i kontrolowane są efekty ich działania. Inaczej produkowane są zwykłe kosmetyki gdzie proces produkcji bardzo często nie jest sterylny a zamierzone efekty preparatów nie są poddawane kontroli. W ich produkcji prawie zawsze używane są substancje mogące wywoływać reakcje alergiczne lub podrażnienia.
Jak działają dermokosmetyki?
W odróżnieniu od zwykłych kosmetyków, których celem jest ochrona skóry lub zabezpieczanie przed niekorzystnymi dla niej czynnikami zewnętrznymi (UV, mróz, itp.), dermokosmetyki działają terapeutycznie. Owszem ich zadanie to również ochrona skóry, ale pojawia się kolejna, dominująca właściwość terapeutyczna. Będące składnikiem dermokosmetyków substancje w sposób aktywny działają na rzecz leczenia schorzeń skórnych ale również w stopniu o wiele wyższym wpływają na:
- poprawę jej kolorytu,
- witalności,
- nawilżenia ,
- zasilenia w witaminy,
- czy większego stężenia substancji związanych z niwelowaniem skutków starzenia się.
Inną istotną różnicą pomiędzy zwykłym kosmetykiem, a kosmetykiem aptecznym jest stopień wyspecjalizowania tego drugiego. Popularne kosmetyki są zazwyczaj dedykowane do cery tłustej, suchej, itd. Dermokosmetyki posiadają o wiele bardziej dokładne i wyspecjalizowane działanie zawężające się do np.: skóry naczynkowej, atopowej czy skóry z konkretną chorobą (Toczeń, Liszaj, Rumień, Łuszczyca, Łupież, Bielactwo, Trądzik, Grzybica skóry, Atopowe zapalenie skóry, Łojotokowe zapalenie skóry).
Z badań TNS OBOP wynika, że dermokosmetyki kupuje co piąty Polak, 12% mężczyzn i 27% kobiet . Powodem takiej decyzji konsumenckiej jest lepsza jakość i potwierdzona skuteczność. Co piątej osobie dermokosmetyki zarekomendował lekarz.
„Wyniki badania wskazują, że już co piąty Polak kupuje kosmetyki apteczne. Nie zaskakuje, że kobiety kupują je częściej niż mężczyźni, jednak warto podkreślić, że także spora grupa grupa mężczyzn, bo co dziesiąty, sięga po dermokosmetyki. Podstawową barierą w zakupie dermokosmetyków są ich ceny, jednak okazuje się, że mężczyźni dużo rzadziej niż kobiety zwracają uwagę na ten czynnik” – stwierdza OBOP.
„Specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne, tzw. dermokosmetyki, na stałe zagościły w naszych aptekach i mają wielu zwolenników.” – stwierdza mgr farm. Justyna Wodowska (Ekspert Portalu Dbam o Zdrowie)
Dermokosmetyki powstając z połączenia wiedzy wielu specjalistów oraz serii specjalistycznych badań stają się najlepszymi preparatami kosmetycznymi dostępnymi na rynku. Jeśli dodamy do tego ich charakter medyczny, to trudno o lepszą rekomendację.