Dlaczego warto mieć porcelanę? 5 argumentów przemawiających za posiadaniem „białego złota”

Dlaczego warto mieć porcelanę? 5 argumentów przemawiających za posiadaniem „białego złota”

Lata mijają, mijają dziesięciolecia i całe wieki, a dobra porcelana wciąż jest w cenie i cieszy się niesłabnącą popularnością. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie – co takiego unikatowego jest w wyrobach porcelanowych i jakie są argumenty przemawiające za jej kolekcjonowaniem?

Po pierwsze – szansa na opłacalną inwestycję

Co jakiś czas doniesienia mediów informują nas o tym, że taka a taka filiżanka porcelany, pochodząca z czasów takiej a takiej chińskiej dynastii, została sprzedana za taką a taką cenę, która najczęściej waha się od kilkuset nawet do kilkudziesięciu milionów dolarów.

Często ludzie nie zdają sobie sprawy z wartości posiadanej porcelany. Przykładem może tu być pewna angielska rodzina, która jeszcze do niedawna była w posiadaniu blisko 300-letniej wazy. Przez długi czas właściciele nie mieli pojęcia, że naczynie jest cokolwiek warte, dlatego służyło im… do podpierania drzwi. Niedawno jednak okazało się, że waza jest na tyle cenna, że jej wartość należy szacować na kilkaset tysięcy funtów.

Nie martwcie się jednak, aby zainwestować w porcelanę nie trzeba od razu mieć milionów w kieszeni (choć te niewątpliwie by się przydały). Wiele XIX-wiecznych filiżanek można kupić już za ceny zaczynające się od 1500 zł. Oczywiście cena zależy między innymi od sygnatury czy stanu zachowania naczynia. Niemniej przy dobrych wiatrach, odrobinie przedsiębiorczości, sporych pokładach cierpliwości porcelana może być inwestycją, która w przyszłości spłaci się ze znaczącą nawiązką.

Po drugie – prestiż

Porcelana od dawna świadczyła o prestiżu jej posiadaczy. Nie inaczej jest dzisiaj. Jeżeli chcesz zaimponować gościom, kawa lub herbata w porcelanowym serwisie nada się do tego znakomicie.

Po trzecie – uczta dla oczu

Niektóre wyroby porcelanowe są swoistą estetyczną ucztą. Już samo patrzenie na nie sprawia nie lada przyjemność, nie mówiąc już o delektowaniu się za ich pomocą kawą lub herbatą. Porcelanowe serwisy często stanowią ważny element dekoracji wnętrz mieszkań lub biur.

Po czwarte – podkreślenie ważnych okazji

Niektóre polskie rodziny wciąż praktykują zwyczaj korzystania z porcelanowych naczyń wyłącznie podczas wyjątkowych okazji, takich jak na przykład Święta Bożego Narodzenia lub Wielkanocne. Porcelana stanowi więc doskonałe narzędzie do podkreślania unikatowości konkretnych okazji.

Po piąte – wygoda

Porcelana słabo przewodzi ciepło. W przeciwieństwie na przykład do szklanych kubków, od których łatwo się poparzyć po zalaniu wrzątkiem kawy lub herbaty. Wartościowa porcelanowa filiżanka powinna też posiadać wygodny uchwyt, który również doskonale zapobiega ewentualnemu poparzeniu się.

lenahurt.pl