Organizm kobiety podczas trwania ciąży przeżywa prawdziwe szaleństwo. Wszystkie układy organizmu pracują na pełnych obrotach, o czym może świadczyć już to, że serce kobiety bije znaczniej szybciej, kiedy spodziewa się ona dziecka.
Wraz z rozwojem ciąży i rozwojem dziecka układ krwionośny kobiety jest wykorzystywany w coraz większym stopniu. Rozwijający się płód musi uzyskać dużo tlenu i substancji odżywczych, które przenoszone są właśnie przez krwioobieg matki. Zwiększenie ilości płynącej w krwioobiegu krwi sprawia, że serce matki męczy się znacznie szybciej.
Jakie dolegliwości związane z układem krążenia mogą dać o sobie znać przyszłej mamie?
Przede wszystkim przyszła mama może odczuwać bardzo często zmęczenie. Zmęczenie to jest związane z układem krążenia i coraz większym obciążeniem serca. Krwioobieg kobiety musi wykonać „200%normy” tak, by zaopatrzyć w niezbędne dla rozwoju i życia substancje i tlen dwie osoby – matkę i dziecko. Na odczuwane zmęczenie dobrym ratunkiem będzie po prostu wypoczynek. Kobieta powinna dużo odpoczywać, leżąc z nogami uniesionymi w górze, lub wykonywać proste ćwiczenia odprężające, które wzmocnią jej krążenie i dotlenią wszystkie komórki.
Żylaki to kolejna zmora wszystkich przyszłych mam. Powiększająca się w czasie ciąży macica może uciskać na żyłę główną dolną, przez co powrót krwi z dolnych partii ciała, szczególnie nóg, może być utrudniony. W ten sposób mogą powstać żylaki. Można jednak działać profilaktycznie i spróbować wyeliminować ryzyko ich powstania np. poprzez noszenie rajstop uciskowych, smarowanie nóg maścią z kasztanowca. Kobieta w ciąży nie powinna zbyt długo stać, powinna dużo odpoczywać, leżeć z uniesionymi na np. poduszce nogami. Najlepszą pozycją do spania i odpoczynku będzie ułożenie na boku, nie na plecach. Należy pamiętać również o tym, by nie zakładać podczas siadania nogi na nogę, nie zakładać zbyt uciskających kostce skarpet; dobrym pomysłem będzie rezygnacja z sauny, a także bardzo zimnych lub bardzo gorących kąpieli.
Stała kontrola ciśnienia serca w okresie ciąży jest obowiązkiem każdej mamy. Zwiększająca się macica, która uciska na wspomniana powyżej żyłę główną dolną powoduje, że do serca wraca znacznie wolniej krew, przez co ciśnienie przyszłych mam jest często bardzo niskie.
Zła dieta może także przyczynić się do problemów z układem krążenia. Niedokrwistość, związana z niskim poziomem żelaza we krwi kobiety, na które w ciąży jest ogromne zapotrzebowanie, może powodować osłabienie. należy przyjmować produkty bogate w żelazo, w diecie ciężarnej nie powinno zabraknąć szpinaku, brokuł, jajek, dobrego mięsa. Dobrą alternatywą jest zmiksowanie codziennie warzywno-owocowego koktajlu, w którym można przemycić spora dawkę żelaza, który z przyjemnością można spożyć między posiłkami.
Więcej porad dla przyszłych rodziców, trików zdrowotnych, informacji o dolegliwościach, radościach, odżywianiu i przebiegu ciąży dostępnych jest na stronie www.provag.info.