Kobieta w czasie ciąży przygotowuje się do nowej roli pod każdym względem. Jednak zmiany, jakie dokonują się w ciele ciężarnej, negatywnie wpływają na komfort oraz samopoczucie. To m.in. nudności, problemy z pamięcią, obrzęki nóg, czy podrażniona skóra. Jak sobie z tym radzić? W poniższym artykule przedstawimy najczęstsze dolegliwości ciążowe, a także podpowiemy, jak skutecznie z nimi walczyć.
Table of Contents
ToggleNudności
Mdłości i nudności w ciąży to pierwsze objawy, które sygnalizują, że zostaniesz mamą. Zazwyczaj pojawiają się około 6 tygodnia i ustępują dopiero po pierwszym trymestrze. Są wynikiem zmian hormonalnych, dlatego nie ma złotej zasady, aby można było skutecznie je wyeliminować. Zadbaj o prawidłową dietę, jeśli chcesz zmniejszyć ich dokuczliwość. Warto również postawić na odpoczynek i regenerację, a także unikać gwałtownych ruchów i ostrych zapachów.
Rozstępy i świąd skóry
Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Szczególnie świąd brzucha daje o sobie znać w ostatnim trymestrze ciąży. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne oraz rozciąganie się skóry. Naskórek skłonny jest do podrażnień oraz traci elastyczność. Swędzenie może być także objawem kolejnej dolegliwości – rozstępów. Pojawiają się zazwyczaj na brzuchu, udach, nogach, piersiach oraz rękach. Występują w fazie zapalnej – czerwone dłuższe lub krótsze linie, a także w fazie zanikowej w postaci blizn o dużo jaśniejszym odcieniu. Blade zmiany na skórze są wiotkie i pomarszczone. Rozstępom towarzyszy oprócz świądu również pieczenie. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja pomoże zniwelować to uczucie i odżywić naskórek. Dobrym sposobem, aby zapobiegać powstaniu nowych zmian, jest Mustela olejek na rozstępy w ciąży. Miękka, nawilżona skóra to najlepsze, co możesz sobie zafundować podczas obciążających Twój organizm miesięcy ciąży.
Zmęczone i ciężkie nogi
Wiele kobiet w ciąży boryka się z obrzękiem, uczuciem ciężkości i zmęczeniem nóg. Dzieje się tak, gdy długi czas stoimy lub siedzimy w jednej pozycji. Przyczyną jest również zatrzymana woda w organizmie. Rozwiązaniem może być spacer, który usprawni przepływ krwi oraz duża ilość wypitych w ciągu dnia płynów. Zaopatrz się w wygodne obuwie. Poczujesz ulgę podczas wszelkich obrzęków.
Problemy z pamięcią i koncentracją
W ciąży kobiety narzekają na pojawienie się problemów z koncentracją, myśleniem oraz pamięcią. Ciężarne bywają również rozkojarzone, co bywa dla nich stresującą sytuacją. Naukowcy wyjaśniają, że jest to przyczyną pregnezji, czyli amnezji ciążowej. Naturalną rzeczą jest zapominanie o różnych czynnościach i rzeczach. Stan ten lubi utrzymywać się w ciąży oraz kilkanaście dni po porodzie. Przede wszystkim nie nakładaj na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, a najważniejsze informacje notuj, aby zapewnić sobie spokój i nie martwić się na zapas.
Inne ciążowe dolegliwości
Każda z nas jest inna, w związku z czym z dolegliwościami radzi sobie na swój sposób. Dolegliwości ciążowe u każdej kobiety będą przebiegały zupełnie inaczej, jednak do częstych przypadłości można zaliczyć również: zgagę, zaparcia, zmęczenie i senność, bóle i zawroty głowy, bóle pleców, niestrawność, skurcze łydek, czy zawroty głowy. Gdy zauważysz ich częstą obecność o różnej sile nasilenia, niezwłocznie powiadom o tym swojego lekarza.
źródło zdjęcia: freepik.com