Maseczka z kurkumy stosowana jest od wieków przez Hinduski na przebarwienia i ślady po trądziku. Dlaczego by nie miały po nią sięgnąć także Polki? Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania maseczki z kurkumy są ogólnie dostępnie, tanie, a jej wykonanie jest banalnie proste. Zresztą przekonajcie się same!
Przepis na maseczkę z kurkumy
Składniki maseczki
Aby twarz stała się gładka, pozbawiona przebarwień i śladów po trądziku należy przygotować maseczkę według następującego przepisu:
- 2 łyżeczki kurkumy należy wymieszać z jogurtem naturalnym, lub maślanką.
- Maseczkę można wzbogacić 2 łyżeczkami miodu, łyżeczką soku z cytryny i połową łyżeczki oleju z pestek winogron lub oliwy z oliwek.
- Całość mieszamy tak, aby uzyskać konsystencję lejącej się papki i nakładamy na twarz oraz dekolt na ok 15-20 minut, do wyschnięcia.
- Następnie zmywamy maseczkę przy użyciu wody i żelu oczyszczającego lub toniku.
Uwaga! Przed zastosowaniem maseczki trzeba upewnić się czy nie jest się uczulonym na jakikolwiek składnik. Należy też pamiętać o dokładnym zmyciu papki, ponieważ kurkuma może zabarwić ręcznik, którym będziemy osuszać twarz.
Warto pamiętać o tym, że kurkuma działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i jest pomocna w walce ze zmarszczkami. Maseczka na bazie tej orientalnej przyprawy pozwoli poprawić stan naszej cery bez konieczności stosowania drogich i trudno dostępnych kosmetyków.
Maseczka z żelatyny
Żelatyna to domowy składnik, dzięki któremu stworzysz domową maseczkę typu peel-off. Tego rodzaju preparat zastyga na skórze i działa, przyczepiając się do skóry i jej zanieczyszczeń. Po zdjęciu z twarzy wyschniętej maseczki cera jest oczyszczona, pozbawiona zaskórników, wągrów i martwego naskórka.
Żelatyna to tani składnik, który znajduje się w każdej kuchni. By przy jej pomocy wyczarować skuteczną, oczyszczającą maseczkę typu peel-off, wystarczy sięgnąć jeszcze po mleko i połączyć ze sobą składniki.
Składniki maseczki z żelatyny
2 łyżeczki żelatyny
2 łyżki mleka
W niewielkim garnku wymieszaj mleko z żelatyną i podgrzewaj składnik i na małym ogniu lub w kuchence mikrofalowej. Poczekaj, aż masa ostygnie, a następnie nałóż maseczkę na twarzy lub w strefie T. Po około 20-30 minutach, gdy maseczka zastygnie, możesz zacząć jej delikatne odrywanie. Maska powinna schodzić płatami, w przeciwnym razie nie uda się uzyskać zamierzonego efektu. Po zabiegu nałóż na skórę krem nawilżający.
Pamiętaj!
Pamiętaj, by przed zastosowaniem domowej maseczki wykonać próbę uczuleniową. W tym celu nałóż niewielką ilość preparatu na fragment skóry. Jeśli odczuwasz szczypanie, pieczenie lub swędzenie – zrezygnuj z domowego spa i poszukaj zamienników, na które Twoja skóra nie reaguje nieprzyjemnymi odczuciami.