Do niedawna domy seniora w Polsce prowadzone na odpowiednim poziomie można było właściwie policzyć na palcach jednej ręki. Dziś są coraz popularniejsze i nie brakuje chętnych do zamieszkania w nich. Co się zmieniło przez te lata i co wpłynęło na zwiększenie popularności domów dla seniorów?
Table of Contents
ToggleZmiany w społeczeństwie
Niewątpliwie rosnąca popularność, jaką cieszy się praktycznie każdy dom seniora, to efekt zmiany modelu społecznego rodziny. Tradycyjna wielopokoleniowa rodzina, zwłaszcza w miastach, odchodzi w niebyt. Dzieci i ich rodzice nie tylko nie mieszkają już ze sobą, ale też nie mają czasu na zajmowanie się swoimi coraz starszymi i mniej sprawnymi rodzicami. W efekcie coraz częściej pojawia się pomysł, aby wspomóc starszych ludzi w sensie finansowym i zapewnić im dobrą opiekę. Trend ten spotyka się ze zrozumieniem wśród tych ostatnich. Coraz częściej zdają oni sobie sprawę, że bycie zdanym na opiekę dzieci nie jest pozytywne, a dom seniora paradoksalnie zapewni im więcej swobody i wolności, niż mieszkanie w tradycyjnym M3 z córką i zięciem oraz ich dziećmi. Dużą zmianą są też migracje. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej wielu młodych polaków wyemigrowało do Europy Zachodniej. W Polsce zostali ich rodzice, którym coraz ciężej zachować sprawność fizyczną i podołać codziennym obowiązkom. Brak możliwości opieki ze strony dzieci jest tutaj bardzo ważnym argumentem na rzecz skorzystania z możliwości jakie oferuje nam dom seniora.
Komfort
Kolejnym powodem rosnącej popularności domów seniora jest całkowita zmiana polityki, jaką dotąd placówki tego typu się kierował. Jeszcze kilkanaście lat temu większość tego typu przybytków kojarzona była z fatalnymi warunkami i oszczędnościami na komforcie życia i nawet wyżywieniu starszych ludzi. Dziś komfort domów seniora jest o wiele wyższy. Niektóre placówki świadczą kompleksową opiekę medyczną dla pacjentów w każdym wieku. Domy seniora uzupełniają dziś często swoją ofertę o pobyty i usługi medyczne finansowane przez NFZ, czyli takie, za które pensjonariusze nie muszą płacić. W takim zakładzie można za pieniądze z NFZ przebywać jednorazowo nawet pół roku, a potem znów do niego wrócić. Wiele prywatnych domów dla seniorów powstaje w regionach sanatoryjnych. Coraz częściej właściciele zdają sobie sprawę, że starsi ludzie potrzebują nie tylko prywatności, ale też poczucia bezpieczeństwa, a także wspólnotowości. To wszystko sprawia, że nowoczesny dom seniora zapewniając wszelkie wygody stara się też, aby klienci mogli realizować swoje pasje i marzenia. Coraz częściej liczą się detale. Oznacza to wzrost pokojów jednoosobowych, możliwość zachowania sprawności fizycznej, dzięki zabiegom oferowanym przez placówkę, a jednocześnie zapewnienie osobom starszym maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu otoczenia. Nie bez znaczenia jest też polepszająca się kondycja finansowa polaków. O ile dawnej niewielu z nas mogło sobie pozwolić na umieszczenie osoby starszej w domu seniora, to współcześnie taka usługa jest dostępna dla coraz szerszej grupy obywateli.
Artykuł powstał we współpracy z Milorstowo.pl |