Wiek powyżej 65 roku życia oraz nietypowe bóle kręgosłupa to tylko niektóre ze wskazań medycznych kwalifikujących pacjentów do wykonania badania dopplerowskiego aorty brzusznej. Jaki jest cel tego badania? Kiedy należy je wykonać oraz w jaki sposób się przygotować?
Table of Contents
ToggleDoppler aorty brzusznej – informacje ogólne
Badanie Dopplera to rodzaj ultrasonografii z wykorzystaniem fal o ultradźwiękowych odbijających się od badanych naczyń krwionośnych. W trakcie jego wykonywania lekarz ocenia stan aorty brzusznej. Analizuje też jej morfologię i przepływy. Poza tym bada rozwidlenie i odejście tętnic biodrowych.
Kiedy wykonać badanie Dopplera aorty brzusznej?
Istnieje kilka wskazań, które kwalifikują pacjenta do wykonania tego typu badania. Pierwsza z nich to bóle pleców i kręgosłupa niewiadomego pochodzenia, czyli takie, które nie mają związku ze zmianami zwyrodnieniowymi, ani przebytym urazem czy wypadkiem. Badanie to należy też wykonać wtedy, gdy u danej osoby zachodzi:
- podejrzenie występowania tętniaka aorty;
- podwyższone ryzyko powstania tętniaka aorty (na podstawie wywiadu rodzinnego).
Ten typ badania powinno się również wykonać profilaktycznie u każdego, kto skończył 65 rok życia. Wraz z wiekiem bowiem wzrasta zagrożenie powstawania zakrzepów żylnych i tętniczych. Doppler aorty brzusznej pozwala ponadto na:
- wykluczenie obecności skrzeplin;
- ocenę przepływów w obrębie tętniaka;
- stwierdzenie braku obecności zmian miażdżycowych w obszarze aorty.
Metoda ta nadaje się także do oceny stanu wszczepionych protez naczyniowych.
Jak wygląda badanie Dopplera aorty brzusznej?
Doppler to prosty, bezinwazyjny i bezbolesny zabieg diagnostyczny. Po wejściu do gabinetu pacjent proszony jest o przedstawienie wcześniejszych wyników badań – o ile takie posiada. Jeśli nie, lekarz od razu przechodzi do wywiadu, na podstawie którego otrzymuje podstawowe informacje o stanie zdrowia badanego. Wywiad daje również obraz tego, czy pacjent może znajdować się w grupie ryzyka schorzeń w obszarze aorty brzusznej.
Informacji takich dostarczają pytania o ich występowanie w rodzinie badanego.
Następnie lekarz prosi o przyjęcie pozycji leżącej na plecach oraz odsłonięcie brzucha. Wówczas zabezpiecza on odzież ligniną, a następnie nanosi na badany obszar ciała specjalny żel, który ułatwi przewodzenie fal ultradźwiękowych. Po zakończeniu badania, pacjent wyciera ciało i otrzymuje od lekarza opis obrazu z ewentualnym wyszczególnieniem niebezpiecznych zmian. Diagnosta może również poinformować do jakiego specjalisty należy się udać celem uzyskania wskazań co do sposobu leczenia. Otrzymane dokumenty należy zachować, aby można było w przyszłości porównać stan badanych naczyń oraz znajdujących się w ich obszarze zmian.
Jak przygotować się do badania?
Chociaż samo badanie nie trwa długo ani nie jest skomplikowane, to osoba zgłaszająca się na nie powinna zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze – na badanie najlepiej zgłosić się na czczo lub nie jeść nic na 6 godzin przed planowaną wizytą w gabinecie. Po drugie – na godzinę przed diagnostyką nie należy sięgać po papierosy ani gumę do żucia. W dniu poprzedzającym badanie wymagana jest dieta lekkostrawna. Ponadto zaleca się również przyjęcie Espumisanu w przededniu diagnostyki oraz w dniu jej realizacji. Dawkowanie: 3 razy po 2 tabletki. Ma to na celu usunięcie zalegających gazów, które mogą utrudnić odczyt i zniekształcić obraz.
Doppler aorty brzusznej to metoda, która nie wywołuje skutków ubocznych. Może być przeprowadzona u pacjentów w każdym wieku oraz bez względu na płeć czy posiadane schorzenia. Jest doskonałym narzędziem dzięki, któremu łatwo uniknąć śmiertelnie niebezpiecznego zatoru żylnego czy tętniczego. Jego ryzyko wzrasta zwłaszcza u osób, które:
- skończyły 65 rok życia;
- prowadzą niezdrowy tryb życia – mało ruchu, spora ilość alkoholu i tłustych potraw;
- są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia tętniaka aorty.
Jeśli chcesz o nich zadbać, warto zachęcić ich do samodzielnego zgłoszenia się na takie badanie. Można tego dokonać na przykład w ramach drobnego prezentu, umawiając wcześniej i na przykład – płacąc za wizytę.
Źródło: GabinetUSG.com.pl