Dostępne zabiegi stomatologii estetycznej

Dostępne zabiegi stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna obejmuje: wybielanie zębów, wykonanie licówek kompozytowych lub porcelanowych oraz wykonanie koron, mostów, korekty linii dziąseł, implanty a często połączenie tych zabiegów.

Dostępne zabiegi stomatologii estetycznej

Dostępne zabiegi stomatologii estetycznej

Jeśli jedynym problemem jest ciemniejszy kolor zębów wystarczy wybielanie. Jednak nie w każdym przypadku wynik zadowoli pacjenta i lekarza. Niestety, przy przebarwieniach po tetracyklinach niebiesko-szare zęby nie poddają się wybielaniu. Problemem mogą być także ciemne zęby osób starszych.

Najczęściej stosowaną metodą przywracania estetycznego wyglądu zębów przednich są wypełnienia i licówki kompozytowe. Ich zaletą jest minimalna inwazja w tkanki zęba i niska cena. Szczególnie polecane są dla młodzieży, gdzie tkanki miękkie nie zakończyły rozwoju i nie można stosować licówek porcelanowych. Wadą takich licówek jest mała odporność na ścieranie, skłonność do przebarwień w krótkim czasie oraz skurcz polimeryzacyjny, przez co licówki tracą szczelność na brzegu uzupełnienia.

Licówki porcelanowe to nowoczesna technika stosowana w stomatologii estetycznej. Obecnie stosowane porcelany, jak np. dwukrzemian litu przypominają kolor, transparentność i przezierność zęba naturalnego, są odporne na ścieranie i nie przebarwiają się.

Stosowanie porcelany bez podbudowy metalowej czy cyrkonowej to najnowsze rozwiązania w protetyce stomatologicznej. Pozwala na oszczędne szlifowanie tkanek zęba. Lekarze dentyści długo czekali na techniczne rozwiązania aby wykonać uzupełnienia – licówki i korony – z czystej ceramiki.

Niezwykle ważne są systemy łączące. Nowoczesne cementy, które spajają odpowiednio przygotowaną porcelanę z zębem, pozwalają długo cieszyć się nowym uśmiechem.

Najczęściej wykonanie licówek porcelanowych wymaga 2-3 wizyt. Na pierwszej lekarz przygotowuje zęby, pobiera wycisk i wykonuje licówki tymczasowe. Pacjent korzysta z nich przez okres realizacji pracy w pracowni protetycznej. Na kolejnej wizycie, jeśli kolor i kształt został zaakceptowany, następuje zacementowanie – tłumaczą specjaliści z kliniki Estedent.

Od kilku lat w Polsce obecny jest system CAD/CAM, który pozwala w ciągu jednej wizyty wykonać kilka licówek lub koron pełnoceramicznych. Zaletą tego systemu jest brak uciążliwych wycisków masą plastyczną, brak konieczności noszenia tymczasowych uzupełnień, możliwość konsultowania z pacjentem na bieżąco kształtu i koloru zębów. To rozwiązanie jest dedykowane szczególnie dla osób ceniących swój czas i wysoką estetykę. Po przygotowaniu zęba przy użyciu kamery 3D następuje rejestracja obrazu. Kolejny krok to projektowanie odbudowy (licówki lub korony) na komputerze a następnie przekazanie informacji do obrabiarki gdzie z litych bloczków ceramicznych zostaje wycięta praca protetyczna. Na koniec wymaga ona jeszcze indywidualnej charakteryzacji w obecności pacjenta.

– Nie zawsze możliwe jest poprawienie estetyki licówkami. W przypadku dużych braków tkanek twardych zęba należy wykonać korony. W tym przypadku również najlepszy efekt estetyczny dają prace pełnoceramiczne – dodają pracownicy kliniki www.estedent.com.

Nie w każdym przypadku stworzenie „idealnego uśmiechu” jest możliwe i celowe. Ograniczeniem może być anatomia kości szczęk, ustawienie zębów i zaawansowana choroba przyzębia lub względy ekonomiczne. Dlatego niezwykle ważna jest relacja lekarz-pacjent, aby ustalić wspólnie najkorzystniejszy plan leczenia.