Dwa sposoby na kuchnię

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Wiele osób poszukujących swojego wymarzonego domu lub mieszkania staje przed dylematem wyboru kuchni. Lepiej, by była osobnym pomieszczeniem, czy tworzyła wspólną całość z salonem? Decyzja nie jest prosta, ponieważ przy każdej opcji pojawia się lista zalet i wad danego rozwiązania.
Kuchnia jest bez wątpienia obowiązkowym elementem każdego domostwa. Projekty domów uwzględniają kuchnię albo jako oddzielny pokój, albo jako aneks w głównym pomieszczeniu wypoczynkowym. Na którą opcję warto się zdecydować?

Odrębna przestrzeń kuchni

Kuchnia jako osobne pomieszczenie rządzące się swoimi własnymi prawami była budowana od wielu lat. Każdy tradycyjny dom lub mieszkanie, zaprojektowane przed laty przewidywało kuchnię jako odizolowaną przestrzeń. Takie rozwiązanie było wybierane zawsze, nawet przy małym metrażu. Kuchnia miała bowiem spełniać rolę miejsca do gotowania i jedzenia, które było ukrywane przed gośćmi odwiedzającymi dom.

Każda pani lub pan domu mógł dzięki temu prężnie uwinąć się z przygotowaniem potraw dla gości i bez skrupułów pozostawić po sobie bałagan, który był sprzątany po ich wizycie. Aktualnie również dużo osób przeglądających projekty domów decyduje się na takie rozwiązanie. Być może jest to kwestia przyzwyczajenia i tradycji, jakie zostały wyniesione z rodzinnego domu. Co więcej, zapachy powstałe przy przygotowywaniu potraw w osobnej kuchnie mniej roznoszą się na pozostałą przestrzeń domu. W dużych kuchniach często umieszczany jest również stół z krzesłami, dzięki czemu kuchnia stanowi kompleksowe pomieszczenie związane z jedzeniem posiłków.

Kuchnia w pokoju

Coraz częściej projekty domów przewidują kuchnię jako nierozdzielną część dużego pokoju wypoczynkowego. Jest to spowodowane zwykle małym metrażem. Projekty niewielkich mieszkań i domów są wyzwaniem dla architektów, którzy starają się jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Umieszczenie w pokoju aneksu kuchennego jest jednym z rozwiązań to umożliwiających. Również koszt wyposażenia takiej kuchni jest nieco mniejszy. Minusem może okazać się fakt, że cały, ewentualny bałagan pozostawiony w kuchni będzie odkryty i widoczny dla gości. Może również przeszkadzać pozostałym lokatorom korzystającym z pokoju dziennego.

Dbanie o porządek jest jednak kwestią, którą łatwo można zmienić, natomiast kuchnia połączona z pokojem daje nowe możliwości w codziennym życiu. Przy takim rozwiązaniu osoba przygotowująca posiłek nie musi izolować się od reszty domowników, a gospodarze mogą urządzać przyjęcia dla przyjaciół powiązane ze wspólnym gotowaniem jedzenia. To z pewnością sprawia, że domy z łączoną kuchnią nabywają swojego niepowtarzalnego klimatu i charakteru.

Kuchnia, niezależnie od swojej formy, powinna znaleźć się w każdym domu. Dobrze, że mamy możliwość wybrania opcji, która lepiej spełni potrzeby domowników oraz będzie dopasowana do zasobności budżetu. Jedno jest pewne – bez kuchni codzienne życie nie miałoby smaku ani zapachu!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *