Egzema to przewlekłe zapalenie skóry, objawiające się czerwonymi i swędzącymi plamami, które z czasem mogą przekształcić się w różnego rodzaju zmiany skórne – od pęcherzyków ropnych i wyprysków aż po niewielkie nadżerki i strupki. Jest to choroba, która może zaatakować niemal każdego – szacuje się, iż dotyka niemal 10% całego społeczeństwa. Jej leczenie nie należy do łatwych, gdyż egzema ma charakter przewlekły i nawracający, a zaniedbana może prowadzić do groźnych konsekwencji.
Table of Contents
TogglePodstawowe przyczyny występowania egzemy
Pomimo wielu badań nad egzemą nie udało się określić jednoznacznych czynników odpowiadających za występowanie tego schorzenia. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn choroby można wyróżnić:
– skłonności genetyczne (szacuje się, iż w przypadku choroby obojga rodziców prawdopodobieństwo wystąpienia egzemy u dziecka wynosi ponad 40%),
– nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego (na przykład skaza białkowa),
– zaburzenia układu krwionośnego,
– kontakt z substancją uczulającą (na przykład proszek do prania, kosmetyk, środek chemiczny, antybiotyk, metale chemiczne),
– spożycie alergenu występującego w produktach żywnościowych,
– długotrwały kontakt z promieniowaniem słonecznym,
– choroby atopowe (astma, katar sienny).
Dodatkowo wśród wielu naukowców istnieje przekonanie, iż niemały wpływ na występowanie egzemy ma także tryb życia – osoby zestresowane, przygnębione i żyjące w ciągłym napięciu są bardziej podatne na różnego rodzaju dolegliwości skórne.
Objawy i przebieg egzemy
Objawy egzemy mogą być bardzo indywidualne, gdyż w większości przypadków zależą od rodzaju wyprysku i stopnia nasilenia choroby. Jednak w zdecydowanej większości przypadków egzema rozpoczyna się od czerwonych, swędzących i łuszczących się plam, które najczęściej pojawiają się w okolicach kolan, łokci, kostek, nadgarstków, twarzy i klatki piersiowej. Wraz z upływem czasu (i zaniedbaniem leczenia) skóra ulega dalszemu pogorszeniu – staje się obrzęknięta, nierówna i pokryta grudkami. Z czasem mogą pojawić się drobne pęcherzyki wypełnione wodnistym płynem, które po rozdrapaniu wywołują kolejne infekcje. Skóra staje się nadmiernie wysuszona i skłonna do łuszczenia, a jej obszary zajęte chorobą ciemnieją i grubieją. Na niemal każdym etapie narastania zmian skórnych pojawia się świąd, ból i uczucie pieczenia.
Leczenie egzemy
Podstawowym warunkiem wyleczenia egzemy jest określenie i wyeliminowanie czynnika wywołującego reakcję alergiczną. Równie ważne jest łagodzenie nieprzyjemnych objawów – stosowanie maści z kortyzonem, zastosowanie odczulania lub podawanie leków antyhistaminowych. Dodatkowo pacjent może wspomagać się sposobami domowymi (na przykład łagodzącymi okładami, naparami ziołowymi i zmianą diety), jednak musi pamiętać o tym, iż stosowanie tych metod nie może zastąpić wizyty u dermatologa. Równie ważne jest pamiętanie o tym, iż egzema to choroba nawracająca. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla osób z egzemą, unikanie słońca, mrozów i gorących kąpieli, noszenie przewiewnych i lekkich ubrań oraz unikanie szorstkich materiałów. Bardzo istotne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry, które pomoże odbudować jej uszkodzony płaszcz lipidowy oraz wyeliminowanie z diety wszystkich produktów uczulających. Stosowanie się do tych zaleceń może w znaczący sposób zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.
Egzema to niezwykle uciążliwa choroba, a zmiany pojawiające się na skórze mogą znacząco obniżyć samoocenę i jakość życia. Dodatkowo nieleczone schorzenie może przybrać formę przewlekłą i przekształcić się w zliszajowacenie skóry. Dlatego już przy pierwszych objawach należy udać się do lekarza, który określi rodzaj egzemy i zaleci odpowiednią terapię.
Czytaj więcej na: http://www.febumed.com.pl/artykuly/egzema/