Ich historia sięga czasów starożytnych. Jeśli wierzyć źródłom, egipska królowa Kleopatra każdego dnia brała mleczną kąpiel, która czyniła jej skórę delikatną i jędrną. Podobno aby sprostać wymaganiom królowej, poddani musieli wydoić ok. 700 oślic dziennie.
Starożytni Rzymianie z kolei bardzo chętnie korzystali z maseczek przygotowywanych z miodów, oliwy, olejków różanych, ogórków itp. A dzisiaj? Cóż, wszystko wskazuje na to, że ekologiczne kosmetyki wracają do łask!
Table of Contents
ToggleKiedy możemy mówić o kosmetyku, że jest „eko”?
Ekologia jest dziś dla wielu filozofią życia. Stąd próbujemy „pogodzić z nią” coraz więcej elementów z naszego codziennego życia. Nie inaczej jest w przypadku sfery higieniczno-kosmetycznej. Od jakiegoś czasu olbrzymią popularność zyskują kosmetyki wytwarzane niemal wyłącznie z naturalnych składników. I słusznie.
Kosmetyki naturalne wyróżniają się na tle specyfików konwencjonalnych w głównej mierze znacząco większą ilością czystych surowców naturalnych w swoim składzie. W biokosmetykach stosuje się najczęściej ekologiczne oleje roślinne. Podobnie rzecz ma się z emulgatorami, które również są pochodzenia roślinnego. Kolejna rzecz – zapach takich kosmetyków. Tworzą go wyłącznie naturalne olejki zapachowe. Dobrym przykładem producenta takich kosmetyków jest Laboratorium Ava (firma z ponad pięćdziesięcioletnim doświadczeniem).
Generalnie przyjmuje się, że kosmetyk może być traktowany jako ekologiczny wówczas, gdy ilość składników pochodzenia naturalnego w składzie jest nie mniejsza niż 95%. Kosmetyki naturalne bezwzględnie nie mogą zawierać surowców ropopochodnych, silikonów i parabenów, sztucznych barwników i substancji eterycznych.
Bezpieczne w użyciu
Porównując kosmetyki naturalne do tradycyjnych drogeryjnych towarów jakie widzimy na sklepowych półkach, szybko zauważymy, że naturalne są dla nas bezpieczne. To kosmetyki (w przeważającej większości) hipoalergiczne, mogą być stosowane bez ograniczeń. Posiadają konieczne badania, przeprowadzone przez dermatologów ale również tradycję, która potwierdza bezpieczeństwo stosowania i skuteczność. Z racji tego, że są wykonane z naturalnych składników, nie zachodzi obawa przed szkodliwym przenikaniem substancji chemicznych do skóry.
Ekologiczna fanaberia czy naprawdę skuteczne kosmetyki?
Jak przekonują kobiety i mężczyźni korzystający z ekologicznych kosmetyków, w kwestii skuteczności rzeczywiście wyróżniają się one pozytywnie na tle specyfików konwencjonalnych. Poza tym same w sobie są bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska (bardzo często umieszcza się je w biodegradowalnych opakowaniach). Choć na efekty działania kosmetyków ekologicznych trzeba zwykle poczekać nieco dłużej (od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy), to te potrafią być naprawdę imponujące. A wszystko zdrowo, bezpiecznie i w zgodzie z naturą!
ŁW, fot. fotolia.pl