Trwałe usuwanie owłosienia to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. By zabieg był skuteczny i nie wiązał się z żadnymi działaniami niepożądanymi, konieczne jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie. O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do epilacji?
Epilacja jest metodą dzięki której można pozbyć się włosków na ciele nawet na zawsze. Ponadto pozwala wyeliminować problemy pojawiające się podczas depilacji, takie jak na przykład: wrastanie włosków, reakcje alergiczne, przebarwienia, a w skrajnych przypadkach – nawet blizny.
Table of Contents
ToggleEpilacja laserowa – najskuteczniejsza i najpopularniejsza
Chociaż metod trwałego usuwania owłosienia jest wiele, epilacja laserowa jest sposobem najbardziej innowacyjnym i najskuteczniejszym. Polega na trwałym zniszczeniu mieszków włosowych znajdujących się w fazie wzrostu (fazie anagenowej). Urządzenie laserowe emituje wiązkę o odpowiednio dobranej długości fali, którą pochłaniają ciemne struktury włosa. Kumulująca się energia cieplna powoduje trwałe uszkodzenie melaniny i komórek rozrodczych włosa, dzięki czemu już nie odrasta.
Zalecenia przed epilacją laserową
Epilacja laserowa jest bezpiecznym zabiegiem pozwalającym pozbyć się nadmiernego owłosienia. Jednak istotne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie do terapii. Rozpoczyna się ją od konsultacji specjalistycznej połączonej z próbą laserową.
Na ok. 6 miesięcy przed zabiegiem:
- należy zaprzestać terapii doustnej retinoidami (licząc od ostatniego dnia kuracji do pierwszego zabiegu laserowego).
Na 4-6 tygodni przed planowaną epilacją laserową:
- nie można stosować metod depilacji, takich jak: woskowanie, pasta cukrowa, wyrywanie włosków pęsetą,
- należy zakończyć stosowanie kremów lub maści zawierających witaminę A, retinoidy, witaminę C, kwasy owocowe,
- nie można opalać się (na słońcu ani w solarium).
Na 1 tydzień przed zabiegiem usuwania owłosienia:
- należy wstrzymać się od stosowania preparatów o działaniu złuszczającym,
- nie można stosować leków i ziół fototoksycznych i fotoalergicznych (np. zawierających nagietek czy dziurawiec).
W dniu epilacji laserowej:
- skóra powinna być czysta – nie można smarować jej żadnymi balsamami, mleczkami, itp.
- skóra nie może być przesuszona i podrażniona – jeśli ma taką tendencję, należy kilka dni wcześniej zastosować kremy o właściwościach nawilżająco-natłuszczająco-kojących,
- należy usunąć włosy z depilowanego obszaru za pomocą maszynki do golenia.
O czym jeszcze pamiętać?
Epilacja laserowa jest zabiegiem związanym z wieloma przeciwwskazaniami. Przed przystąpieniem do usuwania owłosienia sprawdź, czy możesz poddać się kuracji. Wśród przeciwwskazań należy wymienić m.in.: ciążę, okres karmienia piersią, łuszczycę, bielactwo, tendencję do powstawania przebarwień, skłonność do tworzenia bliznowców.
Istotne znaczenie ma również odpowiednie postępowanie bezpośrednio po zabiegu związane z prawidłową pielęgnacją świeżo wydepilowanej skóry.