Fakty i mity o łuszczycy. Co warto wiedzieć?

Fakty i mity o łuszczycy. Co warto wiedzieć?

Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych w Polsce. Na całym świecie na tę przypadłość choruje około 180 milinów ludzi. Często wiąże się z odrzuceniem społecznym oraz krępującymi sytuacjami, które wynikają z braku wiedzy. Co warto wiedzieć na temat łuszczycy? Przedstawiamy kilka faktów oraz najpopularniejszych mitów. 

Kilka faktów na temat łuszczycy 

Łuszczyca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa, której przyczyny nie są do końca znane. Naukowcy wysuwają wiele teorii – na przykład, że może to być schorzenie autoimmunologiczne, czyli występuje ponieważ organizm z pewnego powodu zaczyna atakować swoje tkanki. Powszechnie uważa się, że to choroba dziedziczna i występuje rodzinnie. Łuszczyca najczęściej ujawnia się w wieku młodzieńczym, niekiedy po bakteryjnych lub wirusowych infekcjach. 

Na czym tak naprawdę polega? W łuszczycy nowe komórki dojrzewają znacznie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku zdrowych ludzi. W zdrowej skórze proces ich przemiany trwa 28 dni, a w objętej tą chorobą jedynie 4 dni. W rezultacie naskórek staje się grubszy i tworzy na ciele warstwę nieestetycznych zrogowaceń i łusek. 

Objawy choroby najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach oraz skórze głowy. Może ona zaatakować także paznokcie, które stają się łamliwe i pożółkłe, a nawet stawy. Po zdrapaniu łusek pojawia się krew. 

Największe mity odnośnie łuszczycy

  1. Łuszczycą można się zarazićNie jest to choroba zaraźliwa, więc nawet bezpośredni kontakt z chorym nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla osób zdrowych. Osobie chorej można z powodzeniem podawać rękę, a nawet spać w jednym łóżku bez jakiegokolwiek ryzyka. 
  1. Łuszczycę można wyleczyćNiestety, jak dotąd, łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Jednak można znacząco złagodzić jej przykre objawy, zapobiegać nawrotom i dalszemu rozwojowi.
  1. Chorzy powinni unikać słońcaWręcz przeciwnie – chorzy na łuszczycę powinni regularnie wystawiać się na działanie słońca, które ma pozytywny wpływ na ich skórę. Nie ma także przeciwwskazań, jeśli chodzi o pływanie, jednak zaleca się wtedy dokładne nawilżenie skóry – szczególnie po działaniu chloru w basenie lub soli w morzu. 

Jak przynieść ulgę skórze i zapobiegać nawrotom? 

Leczenie łuszczycy to długotrwały proces, który wymaga dużo cierpliwości. Dieta chorego powinna być bogata w zielone warzywa i owoce, a także w marchewki i dynie. Unikać powinno się produktów, które wywołują wydzielanie histaminy – na przykład pomidorów, truskawek lub pomarańczy. Należy przyjmować duże ilości wody, która wypłukuje uboczne produkty metabolizmu.

Osoby zmagające się z tym schorzeniem powinny dbać o codzienną pielęgnację skóry. Zamiast kosmetyków drogeryjnych warto stawiać na dermokosmetyki. Skuteczne okazują się też produkty bogate w ichtiol. To naturalna substancja polecana osobom z problemami skórnymi – również z łuszczycą. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przyśpiesza gojenie się ran. Działa tez przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo oraz przynosi ulgę w świądzie. Normalizuje procesy złuszczania się komórek i stymuluje je do regeneracji.

Źródło:
Gdziepolek (https://www.gdziepolek.pl/produkty/83576/vitella-ictamo-krem/apteki/)