Kawa to napój, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie dnia. Na co dzień nie zastanawiamy się jednak, skąd wzięły się nazwy poszczególnych jej rodzajów, jakie są zalety picia tego kofeinowego napoju z kapsułkowego ekspresu do kawy (przez niektórych nazywanym błędnie expresem do kawy), czy jakie kosmetyki można przygotować na jego bazie. Odpowiedź na każde z tych pytań znajdziecie poniżej.
Table of Contents
ToggleKawowy słownik
Sporej części osób wydaje się, że nazwa „espresso” ma związek z szybkością przyrządzania tego typu kawy. Nic bardziej mylnego! Wywodzi się ona od włoskiego przymiotnika „espressivo” oznaczającego „wyrazisty”, „wyraźny”.
Jeszcze ciekawsza jest geneza słowa „cappuccino”. Pochodzi ono bowiem od brązowo – białego koloru habitu kapucynów.
Nazwa nieco mniej popularnego kawowego napoju, jakim jest marochino, czyli espresso z dodatkiem kakao lub syropu czekoladowego i niewielkiej ilości spienionego mleka, swoje korzenie ma w języku włoskim i oznacza kolor skóry w odcieniu jasnego brązu, który jest bardzo podobny do przyrządzonej w ten sposób kawy.
Dlaczego warto zaopatrzyć się w kapsułkowy ekspres do kawy?
W ostatnim czasie, coraz większą popularnością cieszą się ekspresy do kawy na kapsułki. Trudno się temu dziwić. Jest to przede wszystkim urządzenie niezwykle proste i wygodne w obsłudze. Wystarczy bowiem, że wybierzemy kapsułkę z rodzajem napoju, na który mamy aktualnie ochotę (do wyboru jest kilkanaście odmian – od klasycznych, jak espresso czy latte, po gorącą czekoladę czy herbatę smakową), włożymy w odpowiednie miejsce i włączymy urządzenie.
Jest to również sprzęt niedrogi – jego cena zaczyna się bowiem od około 250 złotych. Warto tu również wspomnieć o tym, że przyrządzanie kawy z ekspresu na kapsułki to stosunkowo oszczędne rozwiązanie – jako że jest ona hermetycznie zamknięta, nie wietrzeje nawet wówczas, gdy ze sprzętu nie korzystamy przez dłuższy czas.
Nie bez znaczenia jest tu także wygląd takiego ekspresu do kawy. Większość tego typu urządzeń ma oryginalną, designerską formę, dzięki czemu może pełnić funkcję ciekawej dekoracji kuchennej.
Na koniec dobra wiadomość dla wszystkich, którym dotychczas sen z powiek spędzała perspektywa żmudnego czyszczenia klasycznego ekspresu. Tutaj mamy możliwość rozebrania sprzętu na poszczególne z części, które wystarczy przepłukać pod bieżącą wodą lub włożyć do zmywarki. Szeroką gamę tego typu urządzeń znajdziemy pod adresem: https://www.dolce-gusto.pl/machines.
Kawowe kosmetyki domowej roboty
Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz kawa zawiera składniki odprężające i sprzyjające relaksacji. Kluczowym jej składnikiem wykorzystywanym w kosmetyce jest kofeina, która sprzyja usuwaniu zanieczyszczeń z organizmu, działa ujędrniająco, likwiduje obrzęki, redukuje cellulit, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia ukrwienie oraz kondycję skóry. Wyciąg z niej wykorzystywany jest również do usuwania pojawiających się na skórze przebarwień.
Z pomocą kawy w kilka chwil, w zaciszu domowej łazienki możemy przygotować rozmaite kosmetyki rodem z gabinetu SPA. Oto kilka sprawdzonych receptur:
- Maseczka kawowo – kakaowa z mlekiem o działaniu odżywiającym, nawilżającym, odświeżającym i oczyszczającym. Do jej przygotowania potrzebować będziemy 3 łyżeczek świeżo zaparzonych fusów z kawy, 3 łyżeczek gorącego kakao oraz 6 łyżeczek mleka. Do miski wsypujemy fusy z kawy oraz kakao, dodajemy mleko i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną miksturę rozprowadzamy na twarzy i szyi omijając okolice oczu oraz ust, zostawiamy na 15 minut, a następnie spłukujemy ciepłą wodą.
- Kawowa płukanka dla posiadaczek ciemnych włosów, która doda im blasku i ożywi kolor. Przyrządza się ją na bazie 2 łyżeczek mielonej kawy oraz wody. Kawę zalewamy połową szklanki wrzątku, przecedzamy, dolewamy do naparu litr wody i płuczemy włosy.
- Peeling kawowy z solą. Nawilża skórę, regeneruje ją, wygładza, detoksykuje i poprawia ukrwienie. Potrzebne składniki to 5 łyżek mielonej kawy, 2 łyżeczki soli morskiej oraz 2 łyżki oliwy z oliwek. Do zaparzonych fusów dodajemy sól i oliwę z oliwek. Powstały w ten sposób peeling wmasowujemy w skórę i spłukujemy wodą.