Dronami nazwane zostały bezzałogowe statki powietrzne. Są to maszyny latające, które mogą być sterowane automatycznie bądź zdalnie. Stosowane są w siłach zbrojnych, do prowadzenia różnego rodzaju obserwacji. Bardzo chętnie wykorzystują je od pewnego czasu także osoby prywatne. Możliwości, jakie dają drony są olbrzymie, stąd wynika między innymi ich ogromna popularność. Są wyjątkowo zwinne, bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Mają małe rozmiary – sprawdzą się w miejscach, w których duży statek powietrzny nie ma szans się zmieścić. W większości modeli, które dostępne są na rynku, możliwe jest uzyskanie podglądu na smartfonie. Dużo osób interesuje się również filmowaniem dronami.
Filmowanie dronem – dlaczego warto?
Kwestie prawne
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że sposób używania dronów jest uregulowany przepisami prawa. Bez uprawnień można latać dronem, który waży mniej niż 650 gram. Nie można wykonywać lotów dronem w promieniu 1 kilometra od lotniska. Osoby, które chcą wykorzystywać drona do celów komercyjnych muszą uzyskać specjalne uprawnienia. Konieczne jest również wykonanie badań lekarskich w celu stwierdzenia czy istnieją przeciwwskazania do pilotowania dronów. Osoby, które chcą wykorzystywać drony w celach komercyjnych muszą przejść szkolenie UAVO oraz zdać państwowy egzamin. Egzamin jest dwuczęściowy: składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Zaczynamy kręcić filmy
Każda osoba, która zdecyduje się wykorzystać drona do kręcenia filmów chciałaby, aby były to filmy bardzo wysokiej jakości. W przypadku wykorzystywania drona do kręcenia filmów należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby dostosować shutter speed (czas naświetlania) do ilości klatek na sekundę. To element, który ma naprawdę bardzo duży wpływ na jakość nagranego przez nas filmu. Musimy pamiętać o tym, że bardzo dobre efekty uzyskamy, gdy wartość czasu naświetlania będzie dwukrotnie wyższa niż liczba kadrów, które są wyświetlane w ciągu jednej sekundy. Pamiętając o tej zasadzie będziemy mieć pewność, że ruch zostanie rozmyty w naturalny sposób i bardziej dynamiczny. W efekcie taki film będzie bardziej przyjazny dla widzów. Może się okazać, że kontrolowanie czasu naświetlania będzie wymagało zastosowania szarych filtrów. Filtry te mogą okazać się niezbędne zwłaszcza w sytuacji, gdy będziemy pracować przy dużym nasłonecznieniu – zakładając filtr uzyskamy obraz, który nie będzie prześwietlony.
Dlaczego warto filmować dronem?
Możliwości jakie daje filmowanie dronem są ogromne. Jedną z zalet jest to, że dron umożliwia dotarcie z kamerą w miejsca, w które tradycyjny operator miałby bardzo małe szanse dotrzeć. Zdjęcia z powietrza to możliwość wykonania wyjątkowych ujęć – perspektywa z lotu ptaka wygląda zupełnie inaczej niż ta z ziemi. Drony świetnie nadają się do fotografowania dzikich zwierzą. Są bardzo przydatne do wykonania zdjęć z imprez masowych – powstają filmy obrazujące wydarzenie z bardzo różnej perspektywy. Plusem nagrywania filmów dronami są również niskie koszty w porównaniu z tradycyjną fotografią lotniczą.
Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl |