Sezon urlopowy w pełni. Każdy z nas ma swoje własne upodobania i preferencje, jeśli idzie o miejsce spędzania wolnego czasu. Latem wiele osób wybiera nadmorskie kurorty. Swych zagorzałych zwolenników maja jednak również góry, które są doskonałym miejscem wypoczynku zarówno w lecie, jak i zimie.
Dla kogo szczególnie wskazany jest urlop w górach? Gdy idzie o względy zdrowotne, to górski klimat służy przede wszystkim osobom z problemami oddechowymi, a więc głównie astmatykom. Góry służą również osobom z problemami skórnymi, takimi jak na przykład atopowe zapalenie skóry oraz reumatoidalnymi. Dowiedziono, ze wypoczynek pośród górskich szczytów doskonale odpręża i koi skołatane nerwy, dlatego poleca się go także osobom z problemami nerwicowymi, jak również z nadczynnością tarczycy.
Dowiedziono, ze wypoczynek pośród górskich szczytów doskonale odpręża i koi skołatane nerwy
Oczywiście dla osób z problemami zdrowotnymi wypoczynek w górach nie musi, a dla wielu wręcz nie powinien oznaczać długich wypraw w wysokie partie gór. Dobre efekty może przynieść sama zmiana klimatu, kontakt z przyrodą oraz spacery na łonie natury. Górski klimat ma wiele zalet i samo przebywanie w nim może realnie poprawiać stan zdrowia wypoczywających tu chorych.
Ważne, aby pamiętać o tym, że górska pogoda lubi zaskakiwać i aby podczas nawet krótkich spacerów mieć ze sobą coś od deszczu, czy lekką kurtkę schowaną w plecaku. W górach zawsze powinniśmy mieć jakieś nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Promieniowanie słoneczne jest tu bowiem intensywniejsze i może być bardziej dotkliwe. W upalne dni niezbędny może okazać się również krem z wysokim filtrem.
…
Gór powinny jednak unikać osoby z problemami ciśnieniowymi, ze strony układu krążenia, a także cierpiące na migrenę, czy też tak zwani meteopaci. Ze względu na duże wahania ciśnienia i zmienność pogody osoby z tego rodzaju schorzeniami mogą czuć się w górskim klimacie nie najlepiej.