Gwintowaniem – Proces gwintowania polega na kształtowaniu gwintów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, poprzez obróbkę skrawaniem lub obróbkę plastyczną. Do innych gwintów używa się różnych narzędzi, nie tylko przy gwintowaniu mechanicznym, ale też przy gwintowaniu ręcznym. W przypadku gwintów zewnętrznych należy korzystać z narzynek, natomiast kształtując gwinty wewnętrzne – gwinciarek.
Gwintowaniem
Rzecz jasna, różnice występują również, biorąc pod lupę gwintowanie mechaniczne, do którego służą tokarki, frezarki, wiertarki, a także szlifierki. Nie ulega wątpliwości, że i gwintowanie ręczne, i mechaniczne może przysporzyć wielu technicznych problemów, jednak przy odpowiedniej wiedzy oraz doświadczeniu da się naprawić większość błędów.
Najczęstsze problemy związane z gwintowaniem
Pierwszym problemem, który często ujawnia się podczas gwintowania, są za luźne otwory. Przyczyną takie stanu rzeczy może być skorzystanie z niewłaściwego dla danego gwintu czy materiału gwintownika. W takim wypadku należy po prostu dobrać odpowiednie narzędzie. Do najbardziej powszechnych przyczyn należą także zbyt duża prędkość gwintowania, zapychanie rowów wiórowych lub zadzior szlifierski. Jak przeciwdziałać takim błędom? Zmniejszając ów prędkość, zmienić gwintownik na model z właściwą geometrią rowków oraz usunąć zadzior korzystając z drucianek szczoteczki. W niektórych przypadkach zdarza się, że część obrabiana jest nieodpowiednio zamocowana lub ulokowana w złym miejscu – należy wtedy zastosować taki uchwyt gwintownika, który pomoże precyzyjnie i dokładnie wyosiować ów element. Oczywiście, to nie wszystkie błędy, które mogą mieć wpływ na zbyt luźne otwory nagwintowane.
Kolejną kwestią jest odwrotna sytuacja, czyli zbyt ciasne otwory nagwintowane, przez co niemożliwe jest poprawne wkręcenie strony przechodniej. Najczęstszym i zazwyczaj najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest zmiana gwintownika na bardziej odpowiedni, bowiem to on jest z reguły bezpośrednią przyczyną. Może to oznaczać, że wybrany gwintownik ma złą dla danej sytuacji geometrię, zbyt niewielki wymiar nominalny lub część jego powierzchni nie została właściwie odnowiona w trakcie procesu ostrzenia.
Jeśli zdarzy się, że żywotność gwintownika jest zdecydowanie zbyt krótka, wpływ na to może mieć utrata twardości gwintownika przez ostrzenie powodujące przegrzanie lub utratę wartości pokrycia. W pierwszym wspomnianym przypadku należy dokonać zmiany charakterystyki ściernicy i zastosować podczas ostrzenia właściwe chłodziwo, natomiast w drugim – ponownie pokryć gwintownik i zweryfikować cechy danej powłoki oraz jej użyteczność dla danego materiału poddawanego procesowi gwintowania.
Nadwymiarowe pierwsze zwoje gwintu, czyli zbyt duże rozszerzenie u jego wejścia, to często efekt zastosowania gwintownika o zbyt dużej tolerancji w stosunku do konkretnego otworu. Warto sprawdzić wtedy parametry gwintownika i upewnić się, że z jego pomocą jesteśmy w stanie wykonać gwint upragnionej klasy. Wpływ na zbyt rozszerzone otwory gwintowane u wejścia gwintu może mieć także błędnie przeprowadzone ostrzenie narzędzia. Proces ten wymaga od nas dokładności oraz dbałości o to, aby powierzchnie szlifowane miały taką geometrię, jaką nadał im producent.
Mnogość najróżniejszych problemów
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że gwintowanie bywa skomplikowanym procesem, a błędy mogą przytrafić się każdemu. Tym bardziej, że wspomniane w tekście problemy to tylko część z nich i w razie jakichkolwiek wątpliwości wynikających z braku odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia powinniśmy skonsultować się z wykwalifikowanym fachowcem.
Za cenne informacje dziękujemy portalowi AutoLabel.com.pl .