Jeśli wierzyć chińskim legendom, pierwszą w historii herbatę zaparzono ponad 4,5 tysiąca lat temu. Dziś jest drugim po wodzie najczęściej spożywanym napojem na świecie. Rozróżniamy blisko 1,5 tysiąca jej typów i niewiele jest miejsc na Ziemi, gdzie zwyczaj picia herbaty nie istnieje. Nazywana przez wielu „Napojem Bogów” herbata najczęściej pojawia się na naszych stołach jako dodatek do posiłków lub zamiennik kawy, zimą natomiast jest nieodłączonym atrybutem opatulonych kocem „zmarzluchów”. Zastanawialiście się kiedyś, jak herbata oddziałuje na nasz organizm? Okazuje się, że bardzo korzystnie!
Herbata jest dobra na wszystko!
Parafraza słynnego tekstu Jeremiego Przybory jest tu jak najbardziej uzasadniona. Regularne picie herbaty pomaga na wiele dolegliwości. Co sprawia, że herbata ma na nas dobroczynny wpływ? Odpowiedź brzmi: zawarte w niej związki. Najważniejsze z nich to:
- Teina – pobudza organizm i wzmacnia koncentrację;
- Tanina – osłabia działanie teiny, dzięki czemu wpływa na nas kojąco i uspokajająco;
- Polifenole – chronią przed wolnymi rodnikami;
- Teanina – aminokwas, który z jednej strony uspokaja, z drugiej – pozwala zachować koncentrację;
- Witaminy: B1, B2, A, C, K;
- Minerały: m.in. żelazo, wapń, fluor, potas.
To tarcza ochronna dla Twojego serca
Zawarte w herbacie polifenole skutecznie chronią m.in. przed zawałami serca. Do tego obniża poziom złego cholesterolu we krwi, poprawia działanie układu krążenia oraz funkcji naczyniowych. Stąd często nakłania się osoby zagrożone lub dotknięte chorobami serca i układu krążenia do regularnego picia herbaty (najlepiej białej bądź zielonej).
To skuteczna ochrona przeciwnowotworowa
Choć nie zostało to w pełni udowodnione, istnieje przekonanie, że regularne spożywanie herbaty wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Na korzyść herbaty ma wpływać również to, iż wspomaga ona działanie leków przeciwnowotworowych.
To niezbędny element diety odchudzającej
Czerwona herbata (w szczególności odmiana Pu-Erh), nazywana jest często „niszczycielem tłuszczu”. Jak dowiodło wiele badań, włączenie jej do diety odchudzającej znacząco wpływa na utratę wagowego „nadbagażu”. Dodatkowo czerwona herbata pomaga oczyścić organizm z toksyn i działa korzystnie na wątrobę.
Z kolei picie herbaty zielonej stymuluje i pobudza działanie układu trawiennego. A lepsze trawienie, jak powszechnie wiadomo, przekłada się na skuteczniejsze gubienie zbędnych kilogramów.
To eliksir młodości
Polifenole, jak już zostało wspomniane, zwalczają wolne rodniki, które sprzyjają procesowi starzenia. Za bogate źródło polifenoli uważa się między innymi pomarańcze. Okazuje się jednak, że w szklance soku pomarańczowego jest ich dwanaście (!) razy mniej niż w filiżance białej herbaty. Ktoś jeszcze uważa, że nazywanie herbaty „eliksirem młodości” jest nadużyciem?
Warto wspomnieć też o tym, że herbatę wykorzystuje się również w dermatologii. Niektóre zawarte w niej związki poprawiają kondycję skóry, a nawet pomagają przy chorobach grzybiczych i owrzodzeniach. Dlatego wyciąg z zielonej herbaty stanowi składnik wielu kosmetyków i maści leczniczych.
To tylko ledwie kilka przykładów dobroczynnego wpływu herbaty na ludzki organizm. W rzeczywistości można byłoby przywołać takich całe setki. Herbata ma działanie moczopędne, pomaga w leczeniu lekkiego zapalenia spojówek, zapobiega powstawaniu próchnicy zębów, łagodzi objawy zatrucia alkoholowego, a nawet… odstrasza komary. Ile jednak przykładów byśmy nie przywołali, wniosek cały czas pozostaje ten sam – zdecydowanie warto ją pić.
konsultacja merytoryczna : www.herbata.info