Nie każdy wie, że Polska jest ziołowym potentatem w Europie. Mamy doskonałe plantacje w województwach świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. To właśnie z nich pochodzi większość ziół stosowanych w herbatkach ziołowych LOYD.
Producent herbat ziołowych LOYD bierze pod uwagę położenie upraw, odległość od zakładów przemysłowych, wreszcie parametry fizykochemiczne i mikrobiologiczne suszu ziołowego a przede wszystkim stan środowiska naturalnego w danym regionie. Niezmiennie wysokie parametry suszu gwarantuje również firmowa kontrola jakości oraz najnowocześniejszy cykl produkcyjny.
W ostatnich latach Mokate, właściciel marki LOYD, na inwestycje w segment herbat ziołowych przeznaczyło około 30 mln złotych. Dzięki temu w Ustroniu powstał nowoczesny magazyn wysokiego składowania w systemie „drive in” o powierzchni 2,2 tys. m. kw. Przechowywane w nim są surowce herbaciane i ziołowe do produkcji herbat. Rozbudowano ciągi technologiczne wykorzystywane do produkcji herbat ziołowych. „Dosprzętowienie” objęło między innymi uruchomienie nowych, oraz włączenie w już funkcjonujące linie produkcyjne, nowoczesnych, automatycznych zestawów do ważenia i dozowania ziół, oraz ich pakowania.
Herbatki ziołowe LOYD pakowane są w torebki – piramidki, które wprowadzają nową jakość porcjowania herbaty i jej zaparzania. Zastosowanie nowoczesnej technologii ultrasonicznego formowania torebki gwarantuje zachowanie jej wyjątkowego kształtu. Kształt piramidki znacznie ułatwia zaparzanie całych porcji suszu, a zastosowanie specjalnego materiału filtracyjnego powoduje, że piramidki po zanurzeniu w wodzie stają się niemal przezroczyste – co pozwala obserwować cały proces rozwijania się ziół w naparze.
Zioła w dawnych czasach odgrywały w naszym życiu ważną rolę – były pierwszymi lekami, przyprawami i używkami. Obecnie, po okresie fascynacji preparatami syntetycznymi, ich znaczenie znów wzrasta.
W Europie szczególnie bogate w zioła są zarówno kraje Śródziemnomorskie, jak i kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Uprawia się tutaj ok. 130 gatunków ziół. W krajach Unii Europejskiej zioła uprawia się na powierzchni 70 tys. ha. Głównymi producentami są: Francja, Hiszpania, Niemcy, Austria oraz Polska i Węgry.
Plantacje zielarskie w Polsce zajmują powierzchnię około 30 tys. hektarów. Zioła uprawia ponad 20 tys. gospodarstw rolnych. średnia wielkość gospodarstwa w zależności od produkowanych gatunków wynosi 0,5–2,5 ha, ale są i takie o powierzchni 6–10 ha. W uprawie znajduje się obecnie około 70 gatunków roślin zielarskich. Do gatunków dominujących w uprawach zielarskich zaliczane są m.in. rumianek pospolity (Chamomilla recutita), mięta pieprzowa (Mentha piperita), kozłek lekarski (Valeriana officinalis), dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) i ostropest plamisty (Sylibium marianum).
Do produkcji herbat ziołowych LOYD bardzo często wykorzystywana jest mięta – łączy się ją na przykład z żurawiną i dziką różą. Warto wiedzieć, że mięta to ponad 40 różnych gatunków, z czego 10 występuje w Polsce. W starożytnym Rzymie adepci filozofii nosili wianki ze świeżej mięty, co podobno stymulowało ich umysł do działania.