Rynek medycyny estetycznej, co rusz wprowadza do użycia nowe technologie, preparaty i środki. Wciąż poszukuje się czegoś, co pozwoli skutecznie, bezboleśnie i najlepiej tanio, zatrzymać młodość lub przywrócić tę utraconą. Nowinką w branży jest wykorzystanie w tym celu HGH(Human Growth Hormone), czyli po prostu ludzkiego hormonu wzrostu. Na czym polega innowacyjność użycia HGH w zatrzymaniu młodości? Jak działa HGH na organizm dorosłego człowieka? Czy jego zastosowanie jest bezpieczne? Te i inne pytania rodzą się wobec rosnącej popularności środka. Pora zatem bliżej przyjrzeć się stosowaniu HGH w medycynie estetycznej.
Table of Contents
ToggleCo to jest HGH?
Ludzki hormon wzrostu jest wytwarzany przez przysadkę mózgową człowieka. Ilość hormonu produkowana przez organizm pozostaje w ścisłym związku ze zmiennymi takimi jak wiek, płeć, masa ciała i wiele innych. Najwięcej HGH wytwarzane jest w okresie dojrzewania, kiedy to jest on niezbędny do fizycznego wzrostu organizmu. HGH stymuluje w organizmie rozrost kości, tkanek, masy mięśniowej. Jego niedobór w okresie dojrzewania to poważny problem, mogący prowadzić do karłowatości, podobnie jak i jego nadmiar, będący przyczyną akromegalii i gigantyzmu. Nasz organizm wytwarza HGH w zasadzie przez całe życie, jednak z wiekiem produkujemy go coraz mniej.
Jakie plusy ma zastosowanie HGH w medycynie estetycznej?
HGH zyskała wielu zwolenników, na razie głównie w Stanach Zjednoczonych. Za jego największy atut uważa się to, że znacznie poprawia samopoczucie, zwiększa ilość energii. Ponadto wzmacnia tkankę mięśniową, poprawia sylwetkę, pomaga w walce z otyłością brzuszną, wzmacnia kości i ogólnie wyszczupla ciało. Efekty kuracji hormonem wzrostu są jednak sprawą bardzo indywidualną i trudno mówić o jakimś jednym, określonym scenariuszu jego oddziaływania. W dużej mierze konsekwencje jego zażywania są uzależnione od wieku, wagi, a nawet płci pacjenta, który decyduje się na zastosowanie HGH.
Jakie są zagrożenia związane ze stosowaniem HGH w medycynie estetycznej?
Trudno dziś stwierdzić jednoznacznie, jakie mogą być skutki uboczne stosowania HGH u osób dorosłych. Dotąd nie przeprowadzono bowiem żadnych dokładnych badań, które wskazywałyby na to, jakie mogą być długofalowe skutki stosowania HGH w terapii odmładzającej. Negatywne skutki, które można zaobserwować gołym okiem, to rozrost uszu i zaostrzenie rysów twarzy. Kobiety, które poddały się kuracji zyskały nieco bardziej męski wyraz twarzy. Nie znamy natomiast dokładnie tego, jakie zmiany wywołuje podawanie hormonu wzrostu wewnątrz ciała. Ponadto nie możemy przewidzieć ze stuprocentową pewnością jak tkanki, mięśnie, czy kości poddane działaniu HGH, będą zachowywać się za kilka lub kilkanaście lat. Dopóki nie ma na ten temat wystarczających badań, kwestia bezpieczeństwa stosowania HGH w medycynie estetycznej jest otwarta.
HGH bywa nazywany “młodością w strzykawce”. Czy słusznie? Dziś trudno jest jednoznacznie to rozstrzygnąć. Owszem kuracja hormonem wzrostu daje świetne efekty w odmładzaniu organizmu. Prawdą jest jednak również to, że tak na prawdę nie wiemy, jakim kosztem się to odbywa. Pozostaje nam zatem uzbroić się w cierpliwość i czekać aż nowoczesna kuracja zostanie dostatecznie dobrze zbadana. Być może okaże się, że HGH to odkrycie, które zrewolucjonizuje nasze myślenie o procesach starzenia. Póki co nie pozostaje nic innego jak odwołanie się do własnego zdrowego rozsądku oraz zwykłego bilansu zysków oraz strat, jakie mogą wiązać się ze stosowaniem HGH w kuracji odmładzającej.