Higiena w salonie fryzjerskim – czym można się zarazić u fryzjera?

Higiena w salonie fryzjerskim – czym można się zarazić u fryzjera?

Zakłady, gdzie wykonuje się zabiegi, w których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek, powinno się traktować jak sale operacyjne. Takie miejsca to między innymi zakłady fryzjerskie, zakłady barberskie i salony kosmetyczne. Ktoś, kto prowadzi tego typu gabinety, powinien na pierwszym miejscu zadbać o higienę.

Higiena to podstawa

Niewłaściwie ścięte włosy, niewłaściwie przystrzyżony zarost lub niewłaściwie pomalowane paznokcie odrosną, zdrowie natomiast może powrócić z trudem, o ile kiedykolwiek powróci. Dlatego właśnie wybierając miejsce, w którym chcemy wykonać jakiegokolwiek zabieg pielęgnacyjny, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to czy usługa zostanie wykonana poprawnie, ale przede wszystkim czy usługa zostanie wykonana sterylnie. W efekcie tak jak miejsce te powinno się traktować niczym sale operacyjne, tak też narzędzia, którymi się wykonuje zabiegi, na przykład nożyczki, brzytwy, czy maszynki, powinno się traktować jak narzędzia chirurgiczne. Wszystkie je trzeba precyzyjnie sterylizować.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Inspektorzy sanitarni twierdzą, że u fryzjera, barbera lub kosmetyczki, można zarazić się najgorszymi chorobami wywoływanymi przez bakterie, grzyby i wirusy. Do grona najgroźniejszych należą między innymi: łupież, wszawica, gronkowiec, paciorkowiec, WZW oraz wirus HIV. Oczywiście zarazić można się tylko wtedy, kiedy w zakładzie nie dba się o higienę nie zapewniając odpowiedniej sterylności.

1. Łupież:

Łupież stanowi chorobę skóry objawiającą się drobnopłatowym złuszczaniem warstwy naskórka z mniej lub bardziej występującym wydzielaniem łoju określanym jako łojotok. Łupież występuje w wersji suchej, przy której występują białe, suche płaty bez stanu zapalnego skóry, a także w wersji tłustej, przy której występują żółte, tłuste płaty ze stanem zapalnym skóry. Łupież nie musi, ale w większości przypadków może okazać się dolegliwością zaraźliwą.

2. Wszawica:

Powodującą zmiany skórne i swędzenie skóry wszawicę powodują wszy. Wszy to kilkumilimetrowe owady pasożytujące na skórze i we włosach ssaków. Oprócz powodowania wszawicy, wszy potrafią przenosić tyfus i dur. Wszy bardzo łatwo potrafią się przenosić z włosów na włosy, choć poza włosami żyją jedynie do 48 godzin.

3. Wirus HIV:

Kiedyś kojarzony z prowadzeniem rozwiązłego trybu życia, obecnie, przy większej świadomości, uważa się na niego przy każdej okazji. Wirus HIV to jeden z najgroźniejszych wirusów, który uszkadza układ odpornościowy. Zarazić się nim można nie tylko drogą płciową, ale również przez zranienie, przy którym występuje styczność z wirusem.

4. Wirusowe zapalenie wątroby:

Wirusowe zapalenie wątroby występuje w wielu odmianach. Drogą pokarmową można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu A przez wirusa HAV oraz typu E przez wirusa HEV. Drogą pozajelitową można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu B przez wirusa HBV, typu C przez wirusa HCV oraz typu D przez wirusa HDV. Efektem tego u fryzjera, barbera lub kosmetyczki poprzez zranienie zarazić się można wirusami HBV, HCV i HDV, które powodują wielkie szkody dla wątroby i zdrowia.

5. Gronkowiec oraz paciorkowiec:

Gronkowiec oraz paciorkowiec wywołują zapalenie mieszków włosowych, a co za tym idzie powodują wypadanie włosów. Zarazami tymi zarazić się można nie tylko przez narzędzia kosmetyczne, ale też przez powietrze czy wodę. Choroba rozwija się bardzo powoli, od małej części głowy do jej całej powierzchni. Należy dlatego zawsze dokładnie umyć głowę po wizycie u fryzjera.

Sprzęt sterylizujący do salonu fryzjerskiego kupisz w sklepie https://modnakaja.pl.