Historia i nowoczesność

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Własne mieszkanie to marzenie wielu z nas. Niestety, kiedy już dorobimy się swoich czterech kątów, bardzo często mamy duże problemy z ich urządzeniem. Trudno nam się zdecydować na konkretny styl. A co jeśli nasz partner kocha minimalizm i surowe wnętrza, a my wręcz przeciwnie? Czy da się połączyć minimalizm i styl vintage?

Czym charakteryzuje się styl vintage?

Ten styl bardzo mocno nawiązuje do poprzednich epok. Urządzając mieszanie wedle jego zasad możemy postawić zarówno na meble retro, jak i te tylko stylizowane na stworzone wiele lat temu. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz oczywiście zasobności portfela. Trzeba bowiem pamiętać, że antyki zazwyczaj są bardzo drogie, choć wcale nie musimy rujnować naszego budżetu, aby je zdobyć. W pierwszej kolejności powinniśmy przeszukać strychy naszych babć. Być może właśnie tam znajdziemy jakieś ciekawe bibeloty, które dodadzą smaczku naszym wnętrzom.

Możemy też wybrać się na targ staroci. Takie imprezy są urządzane cyklicznie w każdym większym mieście. Zanim wybierzmy się na pchli targ musimy koniecznie zaopatrzyć się w gotówkę. W takich miejscach trzeba zapomnieć o płaceniu kartą. Ponadto powinniśmy się targować. Ceny podawane przez sprzedawców zazwyczaj są skandalicznie zawyżone. Jeśli chcemy zaoszczędzić, musimy się targować i udawać całkowity brak zainteresowania. Dzięki temu uda nam się obniżyć cenę nawet o kilkadziesiąt procent. Meble retro kupione na targach staroci bardzo często wymagają starannej renowacji. Jeśli mamy odrobinę dobrych chęci, możemy pokusić się o samodzielne odnowienie nowego nabytku. Jest to prostsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka. W Internecie znajdziemy mnóstwo filmików instruktażowych, które pokazują cały proces krok po kroku.

Trzecią opcją są specjalne sklepy vintage, stacjonarne bądź internetowe. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają cierpliwości do wielogodzinnych wędrówek po pchlich targach. W takich sklepach nabędziemy zarówno meble, jak i drobne dodatki dekoracyjne. Każdy z nas bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Oszczędne piękno

Czas popatrzeć na przeciwny biegun stylistyczny i przyjrzeć się bliżej stylowi minimalistycznemu. Jego założenia to przede wszystkim wszechobecna prostota, zarówno w formie, jak i kolorystyce. W takich wnętrzach każdy element jest starannie przemyślany. Nie ma miejsca na przepych i przeładowanie. Królują przestrzeń, światło i prostota. Im mniej, tym lepiej.

Styl minimalistyczny to dobry wybór, jeśli nasze mieszkanie nie jest zbyt obszerne. Odpowiednie rozmieszanie mebli i luster pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń – zwłaszcza, jeśli dodatkowo przemyślimy kwestie oświetlenia, szczególnie naturalnego. Dużą zaletą stylu minimalistycznego jest jego ponadczasowość. Prostota i harmonia nigdy nie wychodzą z mody.

Jak połączyć wodę i ogień?

Wnętrza w stylu minimalistycznym są dość chłodne, nie każdy dobrze się w nich czuje. Meble i dodatki retro mogą być zatem swoistą przeciwwagą ocieplającą pomieszczenia i nadającą im charakteru. Decydując się na taką mieszankę musimy pamiętać aby nie popaść w przesadę – nie możemy zagracić mieszkania. Dodatki w stylu vintage powinny stanowić swoistą „przyprawę” do całego, dobrze przemyślanego dania. Dzięki temu wnętrze urządzone w stylu minimalistycznym nabiera łagodniejszego, domowego charakteru. A dodatki w stylu vintage są doskonale wyeksponowane.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *