Żyjemy w dobie dbałości o piękno. Pragniemy pięknie się ubierać, otaczać się pięknymi przedmiotami, a nade wszystko chcemy pięknie wyglądać. Kosmetologia i dermatologia, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, proponują nam coraz to nowsze możliwości poprawy własnego wizerunku. Oferują nam szerokie możliwości poprawy wyglądu naszej skóry, włosów, paznokci a nawet sylwerki. Najnowsze technologie sprawiają, iż zabiegi, które niegdyś były dostępne jedynie dla nielicznych, wybranych i zamożnych, dziś stają się powszechne. Co więcej są one coraz mniej inwazyjne, nie tracąc jednocześnie swej skuteczności i efektywności.
Przykładem takich zabiegów, są między innymi te z zastosowaniem laserów IPL. Z ich pomocą, wykonuje się z dużym powodzeniem, szereg zabiegów, które do niedawna, zawsze wymagały interwencji chirurgicznej. System IPL wykorzystuje dobroczynne działanie światła, które wyjątkowo korzystnie wpływa na naszą skórę. Podstawą skuteczności systemu IPL, jest wykorzystanie działanie światła o odpowiedniej długości fali. Światło pobudza komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu, skracając i przebudowując jednocześnie istniejące już włókna kolagenowe. W kosmetologi i medycynie estetycznej jest to przełomowe osiągnięcie, które całkowicie przewartościowuje nasze myślenie o zabiegach odmładzających. To co wcześniej było możliwe do osiągnięcia tylko z pomocą chirurga plastycznego, dziś dzieje się niejako samoistnie, gdyż pod wpływem strumienia światła, skóra poddaje się procesowi samoregeneracji.
Na czym polega zabieg fotoodmładzania?
Światło IPL jest aplikowane na skórę przy pomocy specjalnego lasera. Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i w zasadzie bezbolesny. Pacjent może odczuwać jedynie minimalne ukłucia. Nie jest też ani męczący ani długi, nie uszkadza skóry, dzięki czemu zaraz po nim, można powrócić do swych codziennych czynności. Światło przenika przez wierzchnie warstwy skóry i jest absorbowane przez hemoglobinę lub melaninę. Tak pobudzona skóra rozpoczyna naturalny proces regeneracji. Dzięki skróceniu włókien kolagenowych, skóra staje się bardziej sprężysta, elastyczna i jędrna. Podczas zabiegu likwidowane są wszelkie zmiany, powstałe na skórze wskutek działania czasu oraz słońca, mrozu i wiatru.
Światło IPL jest stosowane przede wszystkim do:
- likwidacji drobnych zmarszczek
- redukcji przebarwień skórnych
- niwelowania zmian potrądzikowych
- usuwania popękanych i rozszerzonych naczyń krwionośnych tzw. pajączków
- usuwani plam posłonecznych oraz plam tzw. „starczych”
- redukcji rozszerzonych porów skórnych
- usuwania zbędnego owłosienia z okolic twarzy
- zmniejszenia wydzielania przez skórę sebum
- poprawy elastyczności i sprężystości skóry.
Zaleca się serię 4-6 zabiegów, wykonywanych w odstępach 3-5 tygodni. Każdy zabieg wykonywany jest na innej głębokości skóry, dzięki czemu dopiero cała seria daje całościowy efekt. Istotą zabiegów, z wykorzystaniem światła IPL, jest to, że pobudzają one skórę do pracy, zatem działanie jest tu znacznie wydłużone. Nawet kilka tygodni po zabiegu, skóra nadal pracuje na swoje piękno i zdrowy wygląd.
Należy pamiętać, że w zależności od stopnia zniszczenia skóry oraz ilości zmian, poddawanych działaniu lasera, skóra może zareagować na zabieg w różny sposób. Czasem zdarza się, że po silnym naświetlaniu, może wystąpić delikatny rumień, pieczenie lub swędzenie a czasem nawet lekki obrzęk. Są to jednak skutki uboczne, które szybko mijają a ich uciążliwość jest nieporównywalna w stosunku do zabiegów z użyciem skalpela.
autor: MK