Terapia normobaryczna przeżywa w Polsce obecnie swój rozkwit. Jeszcze nie tak dawno była popularna głównie wśród gwiazd i celebrytów, jednak dziś w komorach normobarycznych można spotkać zwykłych ludzi, którzy docenili zalety zdrowotne i pielęgnacyjne tego zabiegu. Należy podkreślić, że jest on całkowicie bezbolesny, a jego skutki utrzymują się przez długi czas.
Czym jest normobaria?
Normobaria to zabieg polegający na dotlenienieniu wszystkich tkanek organizmu. Jest on całkowicie bezbolesny, a wręcz można powiedzieć, że przyjemny. Osoba się mu poddająca wchodzi do komory normobarycznej, w której ciśnienie powietrza wynosi 1500 hPa, a zawartość tlenu 40% (czyli dwa razy więcej niż posiada powietrze, którym oddychamy na co dzień), siada i … po prostu relaksuje się i spokojnie oddycha. Warto zaznaczyć, że pomysłodawcą tego rodzaju tlenoterapii jest Polak, lekarz, Jan Pokrywka, który do dziś w swojej praktyce oprócz normobarii – w tak zwanym mieszkaniu normobarycznym – stosuje także leczenie dietą i akupunkturę.
Zalety stosowania zabiegów normobarycznych
Powietrze, które stosuje się w komorach normobarycznych składa się z 40% tlenu, 1-3% CO2 oraz 0,5% wodoru. Jest to tak zwana mieszanka idealna, która zapewnia organizmowi nie tylko szereg właściwości zdrowotnych, ale także pielęgnacyjnych i upiększających, bowiem skóra po takim zabiegu staje się bardzo elastyczna. Można więc śmiało powiedzieć, że ten rodzaj terapii działa na pacjenta holistycznie, czyli całościowo. Jakie są zatem zalety stosowania normobarii? Przede wszystkim zabieg ten dotlenia w organizmie wszystkie tkanki i komórki, łagodzi stany zapalne, poprawia pamięć, powoduje szybsze powstawanie nowych naczyń krwionośnych, pomaga w normalizacji ciśnienia krwi, zwiększa wydolność fizyczną i oddechową, uodparnia, poprawia stan kości oraz przyspiesza gojenie się ran. Ponadto w kwestiach urody spowalnia starzenie się, zwiększa elastyczność skóry, zapobiega tworzeniu się nowych zmarszczek, zmniejsza obrzęki tkanek, a także działa detoksykująco.
Częstotliwość poddawania się zabiegom normobarycznym
Należy zaznaczyć, że zabieg normobarii jest całkowicie bezpieczny i nie ma skutków ubocznych. Jedynym chwilowym dyskomfortem, jaki może odczuwać pacjent po wejściu do komory, to chwilowy wzrost ciśnienia w uszach, który daje podobne objawy jak przy starcie samolotu. Jeden seans trwa od 2 do 2,5 godziny, aby przyniósł jak najszybsze efekty można się mu poddawać nawet co 2 dni. Warto również zaznaczyć, że doktor Jan Pokrywko, na co dzień mieszka w domu normobarycznym. Jest więc przykładem na to, że częsta terapia jest całkowicie bezpieczna.
Do kogo są kierowane zabiegi normobaryczne?
Z zabiegów normobarycznych najchętniej korzystają kobiety, doceniając przede wszystkim wszystkie właściwości poprawiające urodę. Oprócz nich terapia jest również bardzo popularna wśród sportowców oraz osób z poparzeniami i częstymi infekcjami.