Kolorowe soczewki: jak dobrać?

Kolorowe soczewki: jak dobrać?

Kolorowe soczewki kontaktowe mogą diametralnie zmienić kolor tęczówki (na przykład z niebieskiego na brązowy) lub jedynie lekko podkreślić naturalny kolor oczu. Szkła kontaktowe tego typu mogą korygować wady wzroku, ale wiele osób wybiera je ze względów czysto estetycznych. Dzięki nim można znacząco odmienić swój wygląd.

Soczewki kolorowe a typ urody: czym się kierować przy wyborze?

Przy doborze kolorowych szkieł kontaktowych ważną rolę odgrywa nasz typ urody. Kolor włosów i skóry powinien nam podpowiedzieć, jak dobrać soczewki kontaktowe. Przykładowo:

  • osoby o czarnych włosach i jasnej cerze będą wyglądać najkorzystniej w soczewkach o odcieniach szarego i niebieskiego,
  • osoby o naturalnie jasnych włosach podkreślą swoją urodę poprzez założenie szkieł kontaktowych o wyrazistym, ciemnym kolorze,
  • osoby o ciepłej urodzie (oliwkowa cera, brązowe włosy) powinny pomyśleć o soczyście zielonych soczewkach,
  • osoby, które chcą podkreślić wakacyjną opaleniznę mają do wyboru wiele odcieni brązu, takich jak na przykład leszczyna lub miód,
  • osoby bardzo odważne, lubiące eksperymenty i ekstrawagancję mogą wybrać szkła o nienaturalnych kolorach, takich jak fioletowy, a nawet czerwony.

Soczewki kolorowe opaque – dla osób lubiących zdecydowane zmiany

Szkła kontaktowe typu opaque nie są przezroczyste, co sprawia, że mogą diametralnie zmienić kolor oczu. Tylko środkowa, bardzo mała cześć soczewki jest transparentna, dzięki czemu szkła w żaden sposób nie pogarszają widzenia. Kolor naniesiony na resztę soczewki całkowicie zakrywa tęczówkę, przez co naturalny kolor oka nie jest wcale widoczny. Dzięki całkowicie kryjącym soczewkom, możliwa jest każda zmiana koloru oczu, w tym z ciemnych na jasne – na przykład z brązowego na niebieskie. Szkła kontaktowe tego typu są polecane osobom, które planują zdecydowaną metamorfozę w swoim wyglądzie.

Soczewki uwydatniające kolor – dla podkreślenia naturalnej urody

Szkła kontaktowe uwydatniające kolor nie powodują tak diametralnych zmian, jak soczewki opaque. Ich rolą jest delikatne podkreślenie koloru oczu. Dzięki nim spojrzenie jest ciekawsze i bardziej wyraziste, ale jednocześnie naturalne. Są to soczewki przeznaczone przede wszystkim dla osób o jasnych oczach (szarych, niebieskich, zielonych). Przy ciemnych barwach tęczówki szkła uwydatniające kolor nie dają wyraźnych efektów i nie powodują widocznych zmian w wyglądzie.