Jak dobrać rozmiar biustonosza?

Jak dobrać rozmiar biustonosza?

Kobiece ciało rzadko kiedy chce ze swoją właścicielką odpowiednio współpracować i zazwyczaj jest nastawione na stwarzanie tak wielu problemów, jak to tylko jest możliwe. Wydawałoby się proste kwestie, jak dobieranie biustonosza, potrafią urosnąć do poziomu naprawdę sporych wyzwań.

Jak dobrać rozmiar biustonosza?

Na szczęście odrobina wiedzy wystarczy, by przynajmniej z tym problemem sobie poradzić i prawidłowo dobrać biustonosz. W praktyce będą nam tutaj potrzebne trzy elementy, z czego dwa zmierzymy, a jeden wyliczymy. Są to kolejno rozmiar na biuście, rozmiar pod biustem i miseczka.

Szaleństwo nomenklaturowe

Bielizna damska to niestety świat wielkiego chaosu i nie można liczyć na to, że zawsze będzie łatwo i przyjemnie. Bielizna damska produkowana jest przez bardzo wiele firm, które nie potrafią się ze sobą porozumieć, przez co mamy sytuacje tak irytujące, jak zakup teoretycznie tego samego rozmiaru dwóch różnych marek, po czym okazuje się, że jedna rzecz jest dla nas za mała, a druga za duża. W przypadku biustonoszy jest jeszcze gorzej, ponieważ istnieje kilka różnych sposobów określania ich rozmiarów i są one zupełnie do siebie nieprzystające. Skupimy się jednak tylko na jednym, zdecydowanie najpopularniejszym z nich, który wykorzystywany jest na większości produktów sprzedawanych w naszym kraju. Składa się z liczby określającej obwód pod biustem oraz z wielkości miseczki i na przykład może mieć następującą postać: 75D. Wybierając biustonosz należy swój rozmiar zestawić z tym, co oferuje nam konkretna sztuka bielizny.

Pomiary

Zakładając, że producent bielizny wie, co robi, największym wyzwaniem w doborze biustonosza jest określenie naszych rozmiarów. Łatwo jest bowiem pomylić się w czasie dokonywania pomiaru.
Teoretycznie łatwiej jest dokonać pomiaru pod biustem. Należy stanąć w pozycji wyprostowanej i wziąć dowolną miarę, na przykład centymetr krawiecki. Miarę umieszcza się bezpośrednio pod biustem i okala klatkę piersiową. Absolutnie kluczowe jest tutaj, by miara była ułożona idealnie równo. Jeśli będzie ona ustawiona pod kątem, wynik zostanie zawyżony, co potem bardzo negatywnie odbije się na dopasowaniu biustonosza. Taśma powinna delikatnie uciskać skórę.
Pomiar rozmiaru w biuście należy wykonać w delikatnym staniku, który nie będzie uciskał piersi. Najlepiej jest się pochylić do przodu, aby piersi mogły swobodnie, pionowo opadać w kierunku podłogi. Pomiaru dokonujemy w najszerszej części biustu delikatnie dociskając tasiemkę oraz pamiętając o tym, by miara była wykonana prosto. Ponownie wszelkie skrzywienia będą mocno i negatywnie oddziaływać na wynik dopasowania stanika.
W ten sposób uzyskujemy dwa najważniejsze wymiary, za pomocą których dokonamy ostatecznego wymierzenia biustu.

Wybór rozmiaru

Rozmiar stanika to rozmiar pod biustem i litera. Literę rozmiaru, czyli wielkość miseczki, obliczamy poprzez odjecie rozmiaru pod biustem od rozmiaru w biuście. W ten sposób uzyskamy liczbę, którą należy zestawić z tabelą rozmiarów. Dla przykładu, 18 oznacza miseczkę D, 13 to będzie B, a mniej niż 10 to miseczka AA.

Artykuł powstał we współpracy z Samanta.pl