To żadna nowość, że z prostymi ćwiczeniami mamy bardzo często najwięcej trudności. Na samym początku podłapujemy kilka złych nawyków, o których nawet nie wiemy i tak już zostaje, a naprawdę warto się ich pozbyć. Tak właśnie jest z przysiadem, jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń, powtarzanym kilkadziesiąt razy na lekcjach w-f albo codziennych treningach. Niektórzy twierdzą nawet, że tak prostego ruchu nie można zepsuć, a to poważny błąd.
Table of Contents
ToggleJak ćwiczyć, aby efektywnie spalać kalorie i nie nabawić się kontuzji?
Prawidłowe robienie przysiadów oznacza same korzyści. Zapobiega ewentualnym urazom stawów i kolan. Poza tym pozwala zaoszczędzić trochę czasu, bo angażuje więcej mięśni, a co się z tym wiąże, szybciej ukształtuje sylwetkę. Lepiej zrobić dwie serie ćwiczeń w porządny sposób, zamiast pięciu byle jakich.
Dobra postawa
Zacznij od rozstawienia nóg na szerokość barków. Jeśli wolisz ustawić je trochę bliżej albo szerzej – spróbuj. Wybierz najlepszą dla siebie opcję. Stopy powinny być skierowane delikatnie na zewnątrz, nigdy odwrotnie. Lekko ugnij kolana, napnij brzuch i wyprostuj plecy. O tym, żeby się nie garbić pamiętaj przez cały czas. Na początku możesz czuć się trochę sztywno, ale po kilku seriach wyrobisz sobie taki nawyk. Ręce ułóż na biodrach albo trzymaj przed sobą, w zależności od tego, jak czujesz się lepiej. Decydując się na drugą możliwość nie pozwól, aby bezwładnie zwisały. Zgraj ruch całego ciała z rękoma. Zwiększy to wydajność ćwiczenia i poprawi równowagę.
Właściwy ruch
W czasie schodzenia w dół nie łącz kolan. Im bardziej się obniżysz, tym mocniej zaangażujesz mięśnie pośladków. Staraj się przy tym wysuwać biodra do tyłu, jakbyś chciała właśnie usiąść na krześle. Jeśli masz z tym trudności, możesz dla ułatwienia postawić za sobą coś do siedzenia. Obniżając się, weź głęboki wdech, a podnosząc wydech. Po pełnym wyprostowaniu wypnij biodra do przodu i zepnij pośladki.