Depilacja laserowa nazywana również fotodepilacją to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania owłosienia. Choć same gabinety mogę zachęcać do niej sloganami typu „raz na zawsze”, „do końca życia”, etc., ta forma nie jest aż tak skuteczna choć pozwala zapomnieć o włosach na kilka lat. Co więc kryje się za tak dużą skutecznością tego zabiegu?
Zacznijmy od zapoznania się cyklem wzrostu włosa, to pomoże nam zrozumieć czemu jeden zabieg laserowy nie wystarczy by pozbyć się owłosienia.
Cykl wzrostu włosa składa się on z trzech faz:
aktywnego wzrostu – anagen
ewolucji – katagen
spoczynku – telogen
W naszej skórze rosną jednocześnie włosy we wszystkich trzech fazach. W fazie pierwszej, anagenie, wytwarza się łodyga włosa. Od tego jak długo będzie trwała ta faza, zależy miejsce, z którego wyrasta włos, przykładowo na głowie potrwa ona 2 lub 3 lata, a pod pachą jedynie trzy miesiące.
Kolejna fazą jest ewolucja inaczej nazywana katagenem, trwa ona kilka dni i kończy się ostatnia fazą, spoczynku, tzw. telogenem. Ostatnia faza, tak samo jak pierwsza zależy od miejsca, w którym rośnie włos i trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.
W zabiegu depilacji laserem bardzo istotna jest faza aktywnego wzrostu, gdyż wtedy we włosie wytwarzany jest ciemny barwnik zwany melaniną, absorbujący światło lasera. Skuteczność zabiegu zatem zależy od ilości melaniny, im więcej tym lepiej. Dlatego podczas jednego zabiegu, laser depiluje tylko te włosy, które są w fazie aktywnego wzrostu.
Jak działa zabieg laserem?
Melanina zawarta w mieszku włosowym pochłania promień lasera. Nagrzany mieszek zostaje trwale zniszczony.Aby depilacja był skuteczna, promień lasera musi dotrzeć na głębokość brodawki włosa, około 3-7mm. Z takiego zniszczonego mieszka nie wyrośnie już włos, natomiast wszystkie włosy, które w tym czasie były w drugiej lub trzeciej fazie będą nadal rosły. Dlatego też po zabiegu musimy odczekać jakiś czas, w zależności od miejsca występowania owłosienia.
Ilość zabiegów laserowych zależy od rodzaju włosów które chcemy usunąć. Ważny jest kolor, grubość, rodzaj skóry, poziom hormonów oraz naturalne tendencje do mocnego lub słabego owłosienia. Najczęściej wykonuje się od trzech do pięciu, siedmiu zabiegów. Po każdym zabiegu, mamy coraz mniej, coraz słabszych włosów.
Między depilacjami powinniśmy zachować następujące odstępy:
Pierwsze trzy zabiegi na twarzy i szyi wykonuje się co 4-6 tygodni
Pierwsze trzy zabiegi na pozostałych obszarach ciała wykonujemy co 6-8 tygodni
Następne zabiegi wykonujemy, gdy pojawi się kolejny wzrost włosów, zwykle co 2-3 miesiące.
Czas pojawienia się kolejnych włosów wydłuża się z kolejnymi zabiegami. Bardzo istotne jest zachowanie odpowiednich odstępów między zabiegami , gdyż zbyt krótka lub zbyt długa przerwa może zmniejszyć skuteczność zabiegu.