Jak należy korzystać z osiągnięć nowoczesnej medycyny anti-aging, aby zachować młody i naturalny wygląd? Wskazówek udziela dr Daniela Kurczabińska-Luboń, specjalista z zakresu medycyny zapobiegawczej, przeciwstarzeniowej i mikroodżywiania.
Upiększaj się z głową
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej stały się w ostatnich latach bardzo popularne, stanowią też prawdziwą alternatywę dla chirurgii plastycznej. Są dużo mniej inwazyjne, nieobciążające, bezpieczne (jeśli wykona je doświadczony lekarz) i nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Pociąga to za sobą pojawianie się na rynku coraz to nowszych preparatów, technik zabiegowych, których dobre poznanie wymaga zarówno od lekarzy i pacjentów nie lada wysiłku. Zdarza się też, że pacjentki decydują się na zabieg nie tylko w celu poprawienia swojego wyglądu, ale też samooceny czy samopoczucia.
Zresztą po wpisaniu w Google jakiegokolwiek zapytania dotyczącego medycyny estetycznej jako pierwsze wyświetlają się hasła reklamowe: „Chcesz poprawić swoją samoocenę?”, „Lepiej się czuć – wykonaj zabieg”. A to błąd! Nie należy traktować medycyny estetycznej jako leku na wszelkie zło, w tym problemy psychologiczne czy zaburzenia nastroju. Można przez to łatwo się od niej uzależnić, wykonywać za dużo zabiegów i stosować zbyt duże dawki preparatów. A to już tylko krok do uzyskania przerysowanego i nienaturalnego wyglądu.