Obecnie coraz rzadziej pojawiają się oferty pracy, w których wymagane jest przesłanie zarówno CV, jak i listu motywacyjnego. Podstawą decyzji o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną jest CV. Powód? Rekruterzy widząc list motywacyjny, zaczynający się od słów: „W odpowiedzi na ogłoszenie…”, od razu wyrzucają taki dokument do kosza, więc przy kolejnych ogłoszeniach nawet nie proszą o przesłanie listu motywacyjnego. Z drugiej jednak strony, jeżeli w ogłoszeniu pojawia się prośba o przesłanie takiego listu, należy przesłać pełen pakiet dokumentów, o jaki prosi ewentualny przyszły pracodawca i w tym liście należy się postarać. Napisanie dobrego listu motywacyjnego może być ważne w przypadku, kiedy nie mamy doświadczenia w danej dziedzinie, ale należy ona do naszych zainteresowań lub kiedy w CV, w związku z dużym doświadczeniem, musimy zawrzeć tylko ogólniki. List motywacyjny wtedy przyjdzie z nam z pomocą.
Jak napisać profesjonalny list motywacyjny?
Jak powinien wyglądać dobry list motywacyjny?
Estetyka
W przypadku listu motywacyjnego jest tak samo, jak przypadku CV. Ważne jest, aby zadbać o zwykłą estetykę. Jeżeli wysyłany jest razem z CV, powinien być w tej samej stylizacji, kolorystyce. Nie powinien zawierać błędów ortograficznych, stylistycznych ani literówek. Zanim zostanie przesłany należy sprawdzić go kilka razy, a najlepiej poprosić kogoś o sprawdzenie. Łatwiej wtedy wyłapać literówki.
Własne słowa
Oczywiście warto sprawdzić wzory listów w internecie, jednak nie jest dobrym pomysłem kopiowanie całych zdań, które pojawiają się w każdym typowym wzorze. Zacznij list od własnych słów. To pierwsze zdanie może zadecydować o tym, czy rekruter będzie czytał dalej.
Przekazanie innych informacji niż w CV
Podczas pisania listu motywacyjnego ważne jest, aby nie powtarzać informacji z CV, tutaj można pisać o czymś, co nie zmieściło się w tym pierwszym dokumencie. Nie powielaj w tym miejscu wcześniej opisanych doświadczeń i umiejętności, skup się na tym, jak one mogą zostać wykorzystane w nowym miejscu pracy. Unikaj typowych zwrotów, jak: „sumienny”, „pracowity”,” posiadam umiejętność pracy w zespole, ale dobrze sprawdzam się też w indywidualnych zadaniach”. Niestety są to jedne z najczęściej powtarzanych i oklepanych opisów.
Wyróżnienie z tłumu
Napisz dlaczego to właśnie Ty najlepiej się sprawdzisz, dlaczego to Ty zasługujesz na tą pracę. Pochwal się swoimi osiągnięciami. O swoich osiągnięciach staraj się pisać konkretnie, jeśli to możliwe używaj danych, liczb, dat.
Personalizacja
Dokładnie przeczytaj ogłoszenie o pracę, zastanów się do kogo było skierowane. Nie pisz: ”to stanowisko”, użyj konkretnej nazwy stanowiska. Rekruter powinien widzieć, że nie jest to powielony list ze zmienioną nazwą firmy w nagłówku, ale że jest to list osoby wiedzącej do jakiej firmy aplikuje i na jakie stanowisko. Wydaje się tak niewiele, a jednak ma bardzo duże znaczenie.
Jedną z najważniejszych cech, jakie powinny posiadać dokumenty, zarówno CV, jak i list motywacyjny, jest zgodność z prawdą. Dane zawarte w aplikacjach powinny być zgodne ze stanem faktycznym.
Artykuł powstał we współpracy z Mój Progres |