Uśmiech niczym u hollywoodzkiej gwiazdy jest marzeniem niejednego nas. Jednak by go mieć należy najpierw zadbać o zdrowe zęby. Problemy z uzębieniem ma aż 98% Polaków. Ma na to wpływ między innymi słaba edukacja naszych rodaków na ten temat oraz wysokie koszty leczenia stomatologicznego.
Przyczyny uszkodzenia szkliwa
Szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką naszego organizmu. Ma ok. 2 mm grubości i składa się praktycznie w całości ze składników nieorganicznych takich jak np. fosforan wapnia. Jego głównym zadaniem jest ochrona naszego uzębienia przed czynnikami:
- mechanicznymi,
- termicznymi
- bakteryjnymi
- chemicznymi
oraz przed ścieraniem oraz przebarwieniami.
Szkliwo ulega uszkodzeniu głównie z powodu słabej higieny zębów. Wciąż wielu ludzi zapomina o regularnym myciu zębów. Według wyników badań społecznych 800 tysięcy Polaków nie ma szczoteczki do zębów!
Inną przyczyną uszkodzeń szkliwa jest choroba okluzyjna – bruksizm. Objawia się ona zgrzytaniem zębami podczas snu, co ma znaczący wpływ na ścieranie się szkliwa. Dotyka ona 8-10% dorosłej populacji. Jej przyczynami jest stres, wady zgryzu a nawet owsica.
Objawy popękanego szkliwa
Jeśli zaniedbamy nasze uzębienie będziemy narażeni na szereg niedogodności. Uszkodzone szkliwo prowadzi do osłonięcia zębiny, co doprowadzi do nadwrażliwości albo wręcz bólu, zwłaszcza podczas spożywania kwaśnych, ciepłych lub zimnych pokarmów i płynów
Rzucającym się w oczy symptomem problemów ze szkliwem są przebarwienia zębów w miejscu spękania, zwłaszcza, gdy dotyczy on naszych jedynek. Zmiany kolory powstają w skutek odkładania się barwników z pożywienia m.in. buraków, kawy czy czerwonego wina.
Uszkodzenie szkliwa może doprowadzić nawet do chorób zapalnych miazgi. Wtedy bez leczenia kanałowego, a nie należy ono do najprzyjemniejszych,
Jak przeciwdziałać i leczyć popękanemu szkliwu?
Podstawą jest zapobiegania, więc nie możemy zapomnieć o prawidłowej higienie naszych zębów. Należy szczotkować je minimum 2 razy dziennie po 2 minuty. Dentyści podpowiada, by myć je ruchem wymiatającym, tzn. w kierunku od dziąsła do korony, skupiającym się przy na każdym po kolei, a nie starać umyć się je wszystkie na raz. Poza szczoteczką w łazience powinno znaleźć się jeszcze miejsce dla nici dentystycznej. Czyszczenie przestrzeni miedzyzębowej powinno trwać około 3 minut. Odcinamy kawałek (ok. 40 cm) nitki, nawlekamy na palce wskazujące (lub inne, zależnie od własnych preferencji) po czym napiętą nitkę wprowadzamy między zęby i wykonujemy ruchy od góry do dołu.
Jeśli pomimo tego dotknął nas problem popękanego szkliwa należy udać się do dentysty w celu zdiagnozowania i eliminacji problemu. Jeśli w miejscu spękania znajduje się próchnica to należy się jej pozbyć. W przypadku znacznych ubytków należy je zaplombować. Stomatolog powinien nam również doradzić w wyborze odpowiedniej szczoteczki i pasty.
Jeśli przyczyną uszkodzenia szkliwa jest bruksizm to dentysta zaleci nam zakładanie do snu ruchomego aparatu na zęby. Zleci on także badania mające na celu wykrycie w naszym organizmie pasożytów będących możliwą przyczyną choroby. Szkliwo zniszczone w skutek bruksizmu zostaje odbudowane dzięki bondingu (odnowienie za pomocą żywic kompozytowych) lub licówek. Rekonstrukcja nie wymaga ingerencji w tkankę zęba.
Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl |