Jak radzić sobie z cellulitem?

Jak radzić sobie z cellulitem?

Celullit to niewłaściwy rozrost tkanki łącznej, podczas którego występują zaburzenia w przepływie limfy i krwi oraz odkładają się produkty odpadowe przemiany materii.
Gdy w tkance tłuszczowej nasila się proces gromadzenia tłuszczów (np. w okresie dojrzewania), elementy składowe stają się coraz większe co doprowadza do ich braków w tkance łącznej. Faktura skóry robi się nierówna, pojawiają się na niej grudki i zagłębienia.

 

Cellulit wodny a tłuszczowy

Badania wyodrębniły dwa rodzaje cellulitu:

Cellulit wodny pojawia się, gdy występują zaburzenia w przepływie krwi i limfy, natomiast cellulit tłuszczowy, gdy w niższych warstwach skóry odkłada się tłuszcz. Warto wspomnieć, że duży wpływ na tę niedoskonałość ma czynnik genetyczny.

KUP TERZ

Cellulit jest spotykany zarówno u osób otyłych jak i chudych, jednak w przypadku nadwagi jest dużo bardziej powszechny. Jest to coś normalnego dla kobiet, ponieważ wiąże się z kobiecym hormonem – estrogenem. Jego nadmiar zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych, często wiąże się z okresem dojrzewania, ciążą, czasem karmienia piersią, menopauzą oraz z przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. Pamiętajmy jednak, że gdy obszary pokryte cellulitem zaczynają boleć, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą oraz poddanie się specjalnym zabiegom.

Jak radzić sobie z cellulitem 1

Jak radzić sobie z cellulitem

Przyczyny powstania

Innym czynnikiem, który wywołuje „pomarańczową skórkę” jest niewłaściwe odżywianie. Niestety, wraz z biegiem czasu na polach uprawnych zagościły substancje niekorzystne dla biochemii człowieka, a rynek zdominowała żywność przetworzona. Coraz chętniej sięgamy po produkty gotowe, w których w niewielkiej ilości jedzenia jest nadzwyczaj dużo kalorii. Przez nieregularne spożywanie większych ilości jedzenia, rośnie masa naszego ciała.

Inne czynniki wywołujące cellulit, to substancje szkodliwe. Sięganie po różnego rodzaju używki, na przykład po papierosy, powoduje wiele chorób i nie pozostaje obojętne skórze. Spadek grubości skóry zmniejsza jej elastyczność. Im skóra właściwa grubsza tym są mniej widoczne komory tłuszczowe, bo kryją się głębiej pod naskórkiem.

Współczesna moda również nie zostaje bez winy. Noszenie obcisłych ubrań z elastycznych, sztucznych tworzyw zaburza naturalne krążenie krwi.

Jak radzić sobie z cellulitem

Jak radzić sobie z cellulitem

W nowo dobranej diecie ważne są świeże owoce i warzywa. Gotowane i pieczone dania winny zostać zamienione ze smażonymi. Bardzo ważne jest również ograniczenie napojów słodkich, pieczywa, zwierzęcych tłuszczów oraz cukrów. Wskazana jest aktywność fizyczna – pamiętajmy jednak, by nie nadwyrężyć swojego ciała. Proste ćwiczenia gimnastyczne poprawią krążenie. Relaks (np. sen) i odpoczynek psychiczny pomogą zmniejszyć problem.

Walka z cellulitem

Jak zapobiegać cellulitowi? Pielęgnować swoje ciało. W celu pobudzenia mikrokrążenia bardzo wartościowy jest masaż (raczej miękką szczotką) lub przystosowaną do tego rękawicą. Poza tym, masowanie na przemian ciepłą i zimną wodą wspomoże efekt.

Peeling całego ciała należy wykonać dwa razy w tygodniu. Usunie on martwy naskórek, a składniki aktywne zawarte w produktach do pielęgnacji wchłoną się lepiej. Do przeciwdziałania cellulitowi używa się produktów odżywiających i ujędrniających skórę, np. kremów antycellulitowych czy balsamów. Zawarte w nich składniki aktywne zapobiegające gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Pobudzają cyrkulację krwi i limfy oczyszczając organizm z toksyn. Często polecane są organiczne produkty z czystych mórz i oceanów.

Ograniczeniu i spowolnieniu powstawania cellulitu sprzyja stosowanie odpowiednich suplementów diety. Ich działanie jest bardzo wszechstronne, jednak najczęściej koncentruje się na eliminacji toksyn i poprawie metabolizmu co skutkuje rozbiciem komórek tłuszczowych, a co za tym idzie poprawą wyglądu skóry. Oferta tabletek na cellulit jest bardzo szeroka i obejmuje w większości bezpieczne preparaty uzyskiwane ze składników naturalnych, dostępne zarówno w aptekach, jak i zwykłych drogeriach.

poprawę metabolizmu i przyspieszone usuwanie toksyn. W efekcie komórki tłuszczowe ulegają rozbicu, co skutkuje poprawą wyglądu skóry

Gdy jest już za późno na przeciwdziałanie, pora udać się do gabinetu kosmetycznego. Proponowanych jest tam kilka rodzajów zabiegów, które pobudzają mikrokrążenie, mięśnie i poprawiają ich kondycję. Innymi opcjami są tabletki na cellulit, które również mogą silnie wspomóc prowadzenie nowego trybu życia i odpowiednie zabiegi.