Każdy, kto marzy o idealnej sylwetce, musi zdać sobie sprawę z tego, że budowanie masy mięśniowej jest to proces, którego nie da się przyspieszyć za pomocą dotknięcia czarodziejskiej różdżki czy wypowiedzenia magicznego zaklęcia. Widząc na plakacie czy w gazecie wysportowanego mężczyznę z wyrzeźbioną muskulaturą trzeba pamiętać o godzinach ćwiczeń i setkach wyrzeczeń, które stoją za takim efektem (oczywiście o ile nie jest to tylko i wyłącznie kwestia użycia jednego z popularnych programów do obróbki graficznej).
Jakie błędy popełniają początkujący?
Osoby, które bez żadnego wcześniejszego przygotowania nagle zaczynają budować masę mięśniową są narażone na szereg błędów i niewłaściwych działań. Zaliczają się do nich chociażby źle zbilansowana dieta, nieodpowiednio dobrany trening czy też oczekiwania przewyższające realne możliwości. Warto wiedzieć co zrobić, aby takich błędów uniknąć.
Budowanie masy a kwestia odżywiania
To, że podstawowym budulcem mięśni w organizmie człowieka jest białko, nie jest chyba dla nikogo specjalnym zaskoczeniem. Wiele osób, pragnąc zostać posiadaczem spektakularnej muskulatury przechodzi z dnia na dzień na dietę białkową. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Owszem, trenując mięśnie rośnie zapotrzebowanie organizmu na aminokwasy, nie oznacza to jednak tego, że białka powinny być jedynym składnikiem codziennej diety. Intensywny trening skutkuje również większym zapotrzebowaniem na inne składniki pokarmowe, których dostarczanie do organizmu jest gwarantem jego prawidłowego funkcjonowania.
Błędy popełniane przy treningu
Osobną kwestią są błędy w procesie treningowym. Można w tym przypadku wymienić przynajmniej kilka przykładów. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy realizowaniu treningu na budowanie masy mięśniowej są ćwiczenia z ciężarami niewłaściwie dopasowanymi do możliwości organizmu. Takie przeciążenia to pierwszy krok do kontuzji, która nie tylko będzie bolesna ale także będzie skutkować wykluczeniem z możliwości jakichkolwiek treningów. Innym błędem treningowym jest zbyt duża intensywność jednostek treningowych. Owszem, wysiłek fizyczny sprawia, że mięśnie mogą rosnąć, jednak aby to było możliwe, organizm potrzebuje odpowiednio długiego czasu na regenerację. Osoby początkujące powinny ćwiczyć nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Im wytrzymałość organizmu będzie większa, tym na częstsze treningi można będzie sobie pozwolić. Jeżeli mowa o błędach popełnianych podczas treningu, warto uwagę zwrócić także na rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Ćwiczenia z obciążeniem budują co prawda masę mięśniową, jednak są mało efektywne jeżeli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że nawet najlepiej wypracowany przysłowiowy kaloryfer na brzuchu będzie zwyczajnie niewidoczny jeżeli przykryje go kołderka z tłuszczu. Warto swój trening urozmaicać w taki sposób, aby miejsce w nim znalazły zarówno ćwiczenia budujące masę mięśniową, jak i ćwiczenia przyspieszające spalanie zalegającej w organizmie tkanki tłuszczowej.
Artykuł powstał we współpracy ze SwiatSupli.pl |