Jak skutecznie leczyć łysienie plackowate?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Jak skutecznie leczyć łysienie plackowate?

Każda kobieta marzy o długich, lśniących i zdrowych włosach. Są one wizytówką człowieka, na którą zawsze się zwraca uwagę. Jednak godziny spędzone przed lustrem, szereg kosmetyków oraz witaminy nie zawsze dadzą oczekiwane efekty. W obecnych czasach sporo osób zmaga się z łysieniem plackowatym. Jest to przykre i trudne schorzenie, które wymaga odpowiedniego leczenia oraz opieki lekarza. Jak sobie z tym poradzić?

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to poważne schorzenie, które dotyczy wielu ludzi na całym świecie. Jest to choroba, w której uszkodzeniu ulegają mieszki włosowe, co kończy się wypadaniem włosów. Łysienie plackowate uznawane jest za chorobę skórną, której przyczyny nie zostały ostatecznie potwierdzone. Dowiedz się więcej o łysieniu plackowatym tutaj.

Zakwalifikowana do chorób poważnych, bowiem ma charakter przewlekły, zapalny i autoimmunologiczny. Jest to dolegliwość często bagatelizowana, a ma ona znaczący wpływ na zdrowie oraz pewność siebie człowieka.

Jak skutecznie leczyć łysienie plackowate?

Uszkodzone mieszki włosowe często są atakowane tylko w niektórych obszarach głowy, co sprawia, że efektem choroby są łyse placki. Jednak choroba nie dotyczy tylko włosów na głowie, ponieważ ubytki można również zauważyć w okolicach brwi oraz brody.

Wystąpienia łysienia plackowatego można się spodziewać w każdym wieku, lecz najczęściej choroba dotyka osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Dodatkowo, choroba występuje w równym stopniu u obu płci.

Przyczyny występowania łysienia plackowatego

Do dziś nie znaleziono konkretnych przyczyn występowania łysienia plackowatego. Jednak przypuszcza się, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Podczas przebiegu choroby, układ odpornościowy rozpoczyna atak na mieszki włosowe uznając je za obce. Wówczas dochodzi do zmian, które mają charakter zapalny. Przyczynia się to do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów.

W ten sposób na skórze, gdzie dotychczas występowało jednolite owłosienie, zaczynają pojawiać się łyse placki. Jest to zmiana niezwykle nieestetyczna, bowiem odbiera poczucie własnej wartości oraz swobodę.

Jednak oprócz czynników autoimmunologicznych, za przyczynę łysienia plackowatego uznaje się również czynniki immunologiczne, genetyczne oraz psychosomatyczne. Dlatego też warto regularnie kontrolować własne zdrowie oraz bacznie obserwować zachowanie organizmu.

Łyse placki – objawy łysienia plackowatego

Pierwsze objawy łysienia plackowatego mogą pojawić się już u dzieci i młodych dorosłych. Według wielu statystyk, na owe schorzenie najczęściej chorują osoby poniżej 30 roku życia. Łysienie plackowate objawia się nagłą, ogniskową utratą włosów w obrębie skóry głowy. Miejsce, w którym dochodzi do wyłysienia, najczęściej pozostaje niezmienione i nie dochodzi do bliznowacenia.

Ogniska lubią się powiększać, przez co widoczne są na nich włosy wykrzyknikowe, czyli krótkie, kilkumilimetrowe fragmenty łodygi włosa. Co więcej, mogą być one pojedyncze lub mnogie, a ich średnica nigdy nie jest taka sama.

Natomiast tempo postępowania choroby jest kwestią indywidualną. Ogniska mogą się stopniowo powiększać lub ustępować. Warto również zaznaczyć, że łysienie plackowate nie obejmuje tylko obszaru skóry głowy, ale także inne, owłosione części ciała. Dodatkowo, łysienie plackowate dotyka nie tylko mężczyzn, ale występuje również u kobiet i dzieci.

Diagnoza oraz leczenie łysienia plackowatego

Diagnoza łysienia plackowatego nie stanowi problemu dla lekarza, bowiem przebieg oraz objawy choroby są bardzo charakterystyczne. Jednak ważne, aby wybrać odpowiednią placówkę oraz odpowiedniego lekarza, ponieważ wtedy będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie. Zadaniem specjalisty jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz dokładne obejrzenie zmian. Dodatkowo lekarz pewnie zapyta o przebyte choroby oraz być może inne towarzyszące objawy. Problemu wypadających włosów nie należy lekceważyć, bowiem im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na skuteczny odrost włosów.

„Jeśli chodzi o leczenie, można wyróżnić kilka sposobów. Przede wszystkim stosuje się preparaty sterydowe w postaci maści, kremów oraz roztworów. Lekarz może również zaproponować wdrożenie minoksydylu, który który nie zahamuje łysienia plackowatego, ale może opóźnić jego nawroty.

Niektóre przypadki łysienia plackowatego wymagają wprowadzenia doustnych leków sterydowych czy cyklosporyny A. Pacjenci wykazują również zainteresowanie fotochemioterapią (PUVA) oraz wąskopasmową terapia UVB.” – podkreśla dr n. med. Katarzyna Osipowicz, lekarz który prowadzi badania kliniczne w leczeniu łysienia plackowatego.

Jak skutecznie leczyć łysienie plackowate?

Sposobów jest naprawdę wiele, więc każdy pacjent znajdzie coś dla siebie, a wszystko w porozumieniu z lekarzem, który doradzi w wyborze odpowiedniej metody. Ludzie nie stronią również od wykonywania mezoterapii skóry głowy, która polega na podskórnym podaniu odpowiednich mieszanek odżywczych.

Warto mieć na uwadze, że leczenie łysienia plackowatego wymaga cierpliwości, bowiem czasem na efekty trzeba czekać bardzo długo. Jest to trudna dolegliwość, jednak wybór odpowiedniego lekarza oraz metody pozwoli na skuteczne leczenie. Wypadające włosy to przykra sprawa dla wielu ludzi i często bardzo kosztowna. Istotne jest, aby wykonując zabiegi wykupić całą ich serię. Ilość i częstotliwość zabiegów ustala lekarz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

4 thoughts on “Jak skutecznie leczyć łysienie plackowate?

  1. Ten artykuł o kultury naprawdę otworzył mi oczy i na pewno podzielę się tym ze znajomymi., Dziękuję za podzielenie się swoimi przemyśleniami na temat podróży i czekam na kolejne posty., Zawsze szukałem więcej informacji o i ten put up dostarczył wiele użytecznych wskazówek i czekam na kolejne posty., To perswazyjny omówienie kultury naprawdę pomogło mi zrozumieć temat i czekam na kolejne posty., Jestem wdzięczny za Twoje wspaniały spojrzenie na edukacji i na pewno podzielę się tym ze znajomymi..

  2. Ten put up na temat zdrowia jest naprawdę dogłębny i zawsze polecam Twoją stronę., Ten pomocny artykuł o zdrowia naprawdę zrobił na mnie wrażenie i zawsze polecam Twoją stronę., Zawsze szukałem więcej informacji o i ten put up dostarczył wiele użytecznych wskazówek i na pewno będę wracał po więcej., Uwielbiam czytać Twoje posty na temat sztuki i czekam na kolejne posty., Twoja pasja carry out technologii naprawdę przebija się przez ten put up i z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły..

  3. Ten artykuł o edukacji naprawdę otworzył mi oczy i zawsze polecam Twoją stronę., Twoja analiza technologii jest naprawdę ciekawy i na pewno będę wracał po więcej., To było bardzo profesjonalny czytać o podróży i zawsze polecam Twoją stronę., Uwielbiam czytać Twoje posty na temat interest i zawsze polecam Twoją stronę., Nie mogłem przestać czytać tego wspaniały artykułu o podróży i na pewno będę wracał po więcej..

  4. Jestem zafascynowany możliwościami, jakie oferuje edukacji i zawsze polecam Twoją stronę., Dziękuję za podzielenie się swoimi przemyśleniami na temat edukacji i z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły., To było bardzo profesjonalny czytać o kultury i na pewno będę wracał po więcej., To perswazyjny omówienie rozwoju osobistego naprawdę pomogło mi zrozumieć temat i z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły., Twoja pasja invent technologii naprawdę przebija się przez ten put up i zawsze polecam Twoją stronę..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rossia.pl

Strona: rossia.pl kategoria tematyczna: News Rossia.pl to serwis informacyjny, który skupia się na najważniejszych wydarzeniach z Rosji i związanych z nią krajów. Na stronie znajdziesz

Czytaj więcej »

gvt trening

Znaleziony temat: gvt trening Poradnik: Jak zacząć trening GVT i być aktywnym? Jeśli szukasz skutecznego treningu, który pomoże Ci schudnąć i poprawić swoją kondycję, warto

Czytaj więcej »

brzuszki do siadu

Znaleziony temat: brzuszki do siadu „Jak efektywnie ćwiczyć brzuszki do siadu? Poradnik treningowy Ewy Chodakowskiej” Jeśli chcesz schudnąć i wzmocnić mięśnie brzucha, ćwiczenia brzuszki do

Czytaj więcej »

trening view

Znaleziony temat: trening view Jak schudnąć i poprawić kondycję fizyczną? Oto poradnik treningowy dla wszystkich, którzy chcą zacząć aktywnie dbać o swoje ciało. W artykule

Czytaj więcej »

carpmaster24.pl

Strona: carpmaster24.pl kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny Carpmaster24.pl to profesjonalna strona internetowa, która skupia się na tematyce wędkarskiej. Znajdziesz tutaj wiele cennych informacji na temat sprzętu wędkarskiego,

Czytaj więcej »

konkurscarrefour.pl

Strona: konkurscarrefour.pl kategoria tematyczna: Konkursy Konkursy Carrefour to strona internetowa, która oferuje wiele ciekawych konkursów dla swoich użytkowników. Na stronie znajdziesz różnego rodzaju konkursy, w

Czytaj więcej »

dieta i trening

Znaleziony temat: dieta i trening Jak skutecznie schudnąć i ujędrnić ciało? Poradnik dla aktywnych Czy marzysz o smukłej sylwetce i jędrnych mięśniach? Jeśli tak, to

Czytaj więcej »

szok trening ewa chodakowska

Znaleziony temat: szok trening ewa chodakowska Jak schudnąć i poprawić kondycję dzięki treningowi Ewy Chodakowskiej? Ewa Chodakowska to jedna z najpopularniejszych polskich trenerów fitness, która

Czytaj więcej »

chodakowska 63 warszawa

Znaleziony temat: chodakowska 63 warszawa Jak być aktywnym i zdrowym – poradnik Ewy Chodakowskiej Jeśli chcesz schudnąć, poprawić swoją kondycję i wzmocnić mięśnie, to doskonale

Czytaj więcej »

chodakowska 10 sochaczew

Znaleziony temat: chodakowska 10 sochaczew Jak być aktywnym i zdrowym – poradnik Ewy Chodakowskiej Czy marzysz o zmianie swojego stylu życia, poprawie kondycji fizycznej i

Czytaj więcej »

trening w stodole

Znaleziony temat: trening w stodole Trening w stodole – jak być aktywnym z Ewą Chodakowską Jeśli marzysz o pięknej sylwetce, zgrabnych pośladkach i zdrowym stylu

Czytaj więcej »

ile ćwiczyć żeby schudnąć

Znaleziony temat: ile ćwiczyć żeby schudnąć Ile ćwiczyć, żeby schudnąć? Poradnik dla wszystkich, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile ćwiczeń należy

Czytaj więcej »

keto dieta na thermomix

Znaleziony temat: keto dieta na thermomix Keto dieta na Thermomix – jak być aktywnym z Ewą Chodakowską Chcesz schudnąć i poprawić swoją kondycję? A może

Czytaj więcej »

qczaj ewa chodakowska

Znaleziony temat: qczaj ewa chodakowska Jak schudnąć i być aktywnym – poradnik Ewy Chodakowskiej Jeśli marzysz o zgrabnej sylwetce i aktywnym trybie życia, to doskonale

Czytaj więcej »

dieta na roślinach

Znaleziony temat: dieta na roślinach Dieta na roślinach – jak schudnąć i być aktywnym? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie

Czytaj więcej »