Jak stworzyć funkcjonalna kuchnię – Funkcjonalność w kuchni jest równie ważna, jak w miejscu pracy. Od tego zależy, nasza efektywność, oraz czas spędzony na przygotowywaniu potraw. O tym, w jakim stopniu kuchnia będzie spełniała swą funkcję, decydujemy na etapie projektowania. Później możemy co najwyżej dokonywać zmian, ale nie będą one aż tak znaczące. Dlatego tworząc swoją kuchnię, nie skupiajmy się jedynie na kolorze mebli i jakości sprzętu. Rozplanujmy dokładnie, co w którym miejscu postawimy, które urządzenia będą tymi najczęściej użytkowanymi i co chcielibyśmy mieć pod ręką.
Jak stworzyć funkcjonalna kuchnię
Funkcjonalność w kuchni jest równie ważna, jak w miejscu pracy. Od tego zależy, nasza efektywność, oraz czas spędzony na przygotowywaniu potraw. O tym, w jakim stopniu kuchnia będzie spełniała swą funkcję, decydujemy na etapie projektowania. Później możemy co najwyżej dokonywać zmian, ale nie będą one aż tak znaczące. Dlatego tworząc swoją kuchnię, nie skupiajmy się jedynie na kolorze mebli i jakości sprzętu. Rozplanujmy dokładnie, co w którym miejscu postawimy, które urządzenia będą tymi najczęściej użytkowanymi i co chcielibyśmy mieć pod ręką.
Czym jest funkcjonalność?
Funkcjonalność to uporządkowanie. Mówimy o niej wtedy, gdy każda rzecz ma swoje miejsce, a pracę można wykonywać, przemieszczając się w kolejne miejsca zgodnie z etapami wykonywanej pracy. W ten sposób nie tracimy czasu na szukanie, czy bieganie po kuchni. Projektując kuchnię, musimy wiedzieć, że aby była ona funkcjonalna, nie musi być duża. Zwróćmy uwagę na kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze dostosujmy projekt do swoich indywidualnych potrzeb. Następnie stwórzmy funkcjonalny układ kuchni. Jest to zadaniem projektanta, jednak powinniśmy uczestniczyć w jego powstawaniu. Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest zorganizowanie przestrzeni roboczej, czyli tej, w której będziemy wykonywali główne czynności. Ostatnim elementem projektowania funkcjonalnej kuchni jest niezagracanie jej zbędnymi urządzeniami i wybranie jedynie tych najbardziej potrzebnych.
Co jest niezbędne w aranżacji kuchni funkcjonalnej?
Każda kuchni powinna mieć w swoim wyposażeniu lodówkę, piekarnik, płytę grzewczą oraz zlewozmywak. Pozostałe urządzenia możemy dobierać według potrzeb. Przykładowo, jeśli kupujemy dużo produktów gotowych lub rzadko gotujemy i musimy coś odgrzewać, będziemy potrzebowali kuchenki mikrofalowej. Posiadanie dzieci również jest związane z koniecznością jej nabycia, dodatkowo warto zaopatrzyć się w toster lub gofrownicę, co urozmaici posiłki. Warto zwrócić szczególną uwagę na wybór sprzętu pod kątem jego jakości. Lepsze urządzenia rzadziej się psuja i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, np. zwykłe zlewozmywaki oraz zlewozmywaki granitowe. Te drugie nie tylko są trwalsze, ale także lepiej wyglądają. Wystrój jest również ważny, bo to od niego zależy nasz nastrój. Każdy woli przebywać w miłym i przytulnym wnętrzu. Dużą uwagę przywiązują do tego kobiety. Ponadto zlewozmywak jest sprzętem, którego używamy niejednokrotnie przy okazji każdej czynności kuchennej.
Jak stworzyć funkcjonalna kuchnię
Pamiętajmy o tym, aby przynajmniej z jednej jego strony zostawić pusty blat. Jeśli chodzi o piekarnik, to nowoczesna aranżacja pozwala na osobne jego zainstalowanie oraz oddzielenie od płyty grzewczej. Idealnym miejscem jest to na wysokości oczu, nie koniecznie w centrum kuchni. Ten sprzęt nie jest używany tak często, jak zlew. Innym elementem wyposażenie koniecznym w kuchni jest płyta kuchenna. Jej miejsce jest określone przez umiejscowienie wyciągu, najlepiej z dala od zlewozmywaka. W przypadku lodówki zazwyczaj pojawia się problem. Jest ona sprzętem dużych rozmiarów i jednocześnie często używanym. Nie możemy jej ustawić w pobliżu źródła ciepła, czyli piekarnika ani płyty grzewczej. Najlepiej, gdyby miejsce to było zaciemnione, czyli nie znajdowało się naprzeciwko okna.
Co, gdy budżet ogranicza nasze marzenia?
Całkowity koszt kuchni to przede wszystkim meble oraz sprzęt. Jeśli chcemy go obniżyć, skupmy się w pierwszej kolejności na meblach. Nie warto zmieniać materiału ich wykonania ani powierzchni. Zawsze możemy zrezygnować z dodatkowych systemów wykorzystywanych w meblach, które są dosyć drogie. Systemy te to prowadnice, podnośniki, kosze, elektryczne systemy otwierania i zamykania. Niektóre z nich są zbędne. Nie rezygnujmy jednak z wyposażenia wnętrza szafek, czyli segregatorów, koszy oraz pojemników. Nie warto oszczędzać natomiast na blacie oraz sprzętach AGD. Wybierajmy możliwie najlepszy produkt w rozsądnej rynkowej cenie, a posłuży on dłużej niż jego tańszy odpowiednik.
Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się nad tym, jak usprawnić prace kuchenne. Może odwiedzić dowolny supermarket ze sprzętem AGD lub sklep meblowy i zasięgnąć tam fachowej porady. Dzięki obecnym możliwościom kuchnia nie jest już zamkniętym miejscem, którego nie powinno się oglądać. Teraz jest centrum domu, czy też mieszkania. Miejscem spotkań i doskonalenia umiejętności kucharskich.
================================
Jak stworzyć funkcjonalna kuchnię – Marek Grosowski, specjalista ds sprzedaży w sklepie zlewozmywak24.pl