Jak uchronić się przed smogiem?
Oddychanie to jedna z podstawowych funkcji życiowych człowieka – tlen jest niezbędny dla każdej komórki w ludzkim organizmie. Jednak coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju zanieczyszczeniach powietrza w miastach. Rozpowszechniają się także choroby układu oddechowego. Czy można zatrzymać ten proces? Co może pojedyncza osoba, by przyczynić się do poprawy jakości powietrza w swoim otoczeniu?
-
Dlaczego powietrze jest tak zanieczyszczone?
-
Jak zniwelować ilość wdychanych pyłów?
-
Jak przeciwdziałać produkcji zanieczyszczeń?
Table of Contents
ToggleDlaczego powietrze jest tak zanieczyszczone?
Słowo smog to połączenie dwóch angielskich słów – smoke – dym i fog – mgła. Określa się tak ogół zanieczyszczeń, obserwowanych głównie w dużych miastach. Składają się na nie szkodliwe cząsteczki organiczne, takie jak benzopiren powstały przy spalaniu materii organicznej (np. węgla, drewna, benzyny itp) czy ozon oraz różnej wielkości pyły zawieszone. Im mniejsze cząsteczki pyłów, tym bardziej mogą przeniknąć do organizmu i mu zaszkodzić. Substancje tego typu dostają się do środowiska w szczególnie dużych ilościach podczas okresu jesienno-zimowego. Przyczyn jest wiele: wzmożony ruch samochodowy, nieefektywne spalanie węgla w okresie grzewczym czy większe zapotrzebowanie na prąd. W niektórych przypadkach na większą ilość smogu wpływa też ukształtowanie terenu – w miastach położonych w kotlinach i osłoniętych od wiatru zanieczyszczenia nie mają drogi wyjścia.
Jak zniwelować ilość wdychanych pyłów?
Oddychanie to niezbędny proces dla każdej żywej istoty. Siłą rzeczy, wprowadza się tym samym do swojego organizmu różne niepożądane substancje. Jak temu zapobiec? Podstawą jest wyposażenie się w aplikację, która pokazuje aktualny stan powietrza. Dzięki temu będzie można zaplanować, kiedy spędzać czas na zewnątrz, a kiedy najlepiej zostać w domu. Jest to szczególnie istotna kwestia, jeśli ktoś lubi uprawiać sport na zewnątrz, ponieważ podczas aktywności wdycha się więcej powietrza, a co za tym idzie – więcej szkodliwych substancji. Następną rzeczą, w którą warto się wyposażyć, jest maska antysmogowa. Są one szeroko dostępne, zarówno w wersjach codziennych jak i sportowych. Dzięki niej unikniemy mimowolnego wdychania toksyn. Warto też zainwestować w domowy oczyszczacz powietrza, na przykład ze strony Zdrovi.pl. Jest to niemały wydatek, jednak pozwoli nam cieszyć się czystym powietrzem w zaciszu domowego ogniska. Duża ilość roślin domowych może oczyszczać powietrze z niektórych związków, jednak nie z pyłów zawieszonych, które stanowią największe zagrożenie.
Jak przeciwdziałać produkcji zanieczyszczeń?
Każda osoba może przeciwdziałać zanieczyszczaniu powietrza poprzez swoje codzienne wybory. Jeżeli możesz, korzystaj z komunikacji zbiorowej lub wynajmowanych samochodów elektrycznych. Jeśli jednak potrzebujesz przemieszczać się autem, dopilnuj, żeby jechało nim jak najwięcej osób. Możesz podwozić znajomych do pracy – dzieląc z nimi koszt paliwa, zaoszczędzisz nie tylko zdrowie, ale również pieniądze. Ciekawym rozwiązaniem na poruszanie się po mieście jest rower lub hulajnoga elektryczna. Rowerem jednak można jeździć wyłącznie po ścieżkach rowerowych lub ulicach, natomiast względem hulajnóg nie ma tego typu obostrzeń. Dzięki temu sprawnie przemieścisz się z punktu A do punktu B. Na rynku obecnych jest wiele marek, warto jednak zwrócić uwagę na hulajnogi elektryczne Zero ze względu na ich jakość wykonania i doskonałe parametry techniczne. Poza kwestiami związanymi z przemieszczaniem się, możesz również zwrócić uwagę na sposób palenia w piecu (jeśli jesteś posiadaczem własnego pieca). Warto wymienić piece na nowoczesne, które efektywniej spalają węgiel, w związku z czym mniej toksyn uwalnia się do atmosfery. Możesz też skorzystać z programów miejskich, które refundują koszty wymiany ogrzewania.
undefined