Większość z nas, kiedy zdecyduje się na podjęcie pracy, poszukuję jej głównie za pośrednictwem znajomych, szuka w ogłoszeniach czy nawet przez media społecznościowe. Czasami jednak dużo wygodniej i przede wszystkim skuteczniej jest skorzystać z oferty agencji pracy. Należy się tylko zastanowić, która z nich będzie tą właściwą.
Jak wybrać agencję pracy?
To, co jest dla nas najważniejsze przy wyborze agencji pracy, to przede wszystkim uczciwość oraz skuteczności, czyli profesjonalizm. Na początku zróbmy rzecz najprostszą. Otwórzmy starego dobrego wujka Google i przeczytajmy co na temat danej agencji pracy sądzą jej byli klienci. W Internecie znajdziemy dziesiątki stron, gdzie poszczególni użytkownicy wymieniają swoje opinie. Najprościej jest oczywiście przeszukać Internet i fora internetowe. Tam znajdziemy mnóstwo podpowiedzi i odpowiedzi na pytania, które nas nurtują. Internet jednak czasami bywa pułapką i musimy mieć też świadomość, że w sieci wiele osób czuje się anonimowa. To z kolei pozwala im niejednokrotnie wypowiadać kłamliwe lub absurdalne opinie na ich temat. Weźmy też pod uwagę, że niektórzy klienci danej agencji mogą być niezadowoleni z pomocy, jaką uzyskali nie z powodu braku skuteczności czy profesjonalizmu samej agencji, ale dlatego, że ich oczekiwania są wygórowane czy wręcz absurdalne.
Jeśli sama agencja ma raczej dobre notowania wśród swoich klientów, to możemy zweryfikować jeszcze jej uczciwość od strony formalnej. Warto zatem sprawdzić zatem, od jak dawna agencja działa na rynku i jakie posiada certyfikaty. Agencja, której potencjalnie możemy zaufać, powinna działać na rynku przynajmniej od roku lub dwóch lat i powinna terminowo wywiązywać się z obowiązków, które powzięła względem osób, z którymi współpracuje. Wiele informacji na temat każdego przedsiębiorstwa znaleźć możemy na przykład na stronach ministerstwa pracy. Tam dowiemy się, czy firma, która ma nas reprezentować, została wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Sprawdźmy także, czy agencja jest ubezpieczona. Musi ona bowiem posiadać nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale także na przykład od odpowiedzialności pracodawcy z tytułu wypadków przy pracy.
Niezwykle istotne jest też wybranie właściwej agencji, kiedy szukamy pracy w Warszawie jest pozbawione sensu korzystać z agencji, która wyspecjalizowała się w poszukiwaniu pracy dla polaków za granicą. Jeśli dana agencja skupia się na poszczególnych branżach i poszukuje zatrudniania na przykład dla menadżerów wysokiego szczebla, to zastanówmy się, czy rzeczywiście posiadamy odpowiednio udokumentowane kwalifikacje zawodowe, aby aplikować na tego typu stanowisko. Wybór nieodpowiedniej w tym przypadku niedopasowanej do naszych możliwości i ambicji, agencji, to pierwszy krok do rozczarowania. Bądźmy też sceptyczni wobec wszelkich płatności, których wymagać od nas będzie agencja pracy. Niekiedy są one uzasadnione. W przypadku wyjazdu za granicę konieczna może być wpłata określonej sumy, która pokryje koszty związane z transportem. Jednak do każdego żądania zapłaty za pośrednictwo w znalezieniu pracy powinniśmy podchodzić ostrożnie i mocno sceptycznie.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres |