Specjalistyczne wkładki obuwnicze nazywane też wkładkami ortopedycznymi są rozwiązaniami, po które sięgać musi wiele osób. Ich odpowiedni dobór zapewnia większy komfort poruszania się, wspiera zdrowie i poprawia samopoczucie, nie jest jednak wcale prostym zadaniem. Na jakie aspekty z nim związane powinniśmy więc zwracać uwagę w pierwszej kolejności?
Zacznij od badania
Jednym z największych błędów, jakie możemy popełnić, jest zakup gotowych wkładek bez upewnienia się, że są one wskazane właśnie dla nas. Nawet, jeśli są one sprzedawane nie w sklepie obuwniczym, ale w aptece albo w sklepie medycznym, nie mamy żadnej gwarancji tego, że będą dla nas bezpieczne. Przeciwnie, zakup wkładek bez wcześniejszego zbadania, w jakim stanie znajdują się nasze stopy to prosta droga do tego, aby pogorszyć, a nie poprawić ich stan.
Badanie powinien wykonać ortopeda lub podolog ortopedyczny, dobrze przy tym, jeśli wcześniej poprzedzi je wywiad z pacjentem, w czasie którego ten ostatni zostanie zapytany choćby o dolegliwości związane z chodzeniem, ewentualne urazy, a także o to, jakie obuwie preferuje. Gdy badanie dotyczy dzieci, lekarz powinien też zapytać o ich rozwój w pierwszych miesiącach życia.
Konsekwencją takiego badania jest zazwyczaj wykonanie odbitki stóp na papierze. Dzięki temu lekarz z większą łatwością może ocenić, które ze stref wymagają największego nacisku. Konieczne jest też określenie, jaki jest stopień ruchomości tak poszczególnych stawów stóp, jak i kończyn dolnych jako całości. Dopiera mając wszystkie te dane w jednym miejscu można odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy pacjentowi w ogóle są potrzebne specjalistyczne wkładki obuwnicze, a także – jaki ich rodzaj będzie najbardziej odpowiedni oraz jakie dodatkowe działania prozdrowotne powinny być przez niego podejmowane.
Wybór pod kątem przeznaczenia
Argumentem przemawiającym przeciwko kupowaniu wkładek bez konsultacji z lekarzem jest również ten, który mówi o ich przeznaczeniu. Wkładki uniwersalne nie istnieją, inne stosuje się więc przy odciskach, modzelach i nagniotkach, inne zaś wówczas, gdy pojawia się konieczność skorygowania jednej z wad stóp. Oczywiście, nie są to jedyne powody, które sprawiają, że decydujemy się na wkładki obuwnicze. Na rynku nie brakuje także rozwiązań zwiększających komfort chodzenia, które są doceniane zwłaszcza przez osoby starsze, a także wkładek stworzonych z myślą o kobietach, które muszą chodzić na wysokich obcasach i obawiają się, że ich stopa w pewnym momencie na tym ucierpi.
O tym pamiętaj
Kupując profesjonalne wkładki obuwnicze najlepiej zrezygnować z dążenia do oszczędzania. Owszem, w sprzedaży nie brakuje ich tanich imitacji, należy jednak liczyć się z tym, że ich noszenie nikomu nie wyszło jeszcze na zdrowie, w związku z czym i my nie będziemy wyjątkiem. Profesjonalne wkładki można nosić przez około dwa lata, potem jednak należy je wymienić nawet, jeśli pod kątem wizualnym nie prezentują się źle. Warto też stawiać na wkładki pokryte nanocząsteczkami srebra – idealne wtedy, gdy zależy nam na higienie.
Artykuł powstał przy współpracy z ortomax.com.pl |