Jak wybrać zbiornik ciśnieniowy?

Jak wybrać zbiornik ciśnieniowy?

Jak zazwyczaj: kierowanie się ceną nie jest najlepszym kryterium również w tym przypadku. Pomimo szerokiej oferty różnych producentów i dużej konkurencji na rynku nie zawsze niska cena takiego zbiornika będzie równoznaczna z jego jakością. Dlatego musimy zwracać baczną uwagę na poszczególne parametry tak, aby ostatecznie wybrany zbiornik ciśnieniowy spełniał wszystkie potrzebne kryteria.

Zbiornik ciśnieniowy i funkcje, jakie może pełnić.

Zbiorniki ciśnieniowe swoje główne zastosowanie mają w szeroko rozumianym przemyśle. Ich głównym zadaniem, jako elementów większej instalacji, jest magazynowanie sprężonego powietrza. Ponadto zbiorniki te stoją na straży równomiernego ciśnienia w całej instalacji a także pełnią funkcję chłodzenia powietrza przez nią przepływającego. Dlatego stanowią o być albo nie być wielu złożonych systemów produkcyjnych w przemyśle.

Jak wybrać zbiornik ciśnieniowy żeby spełniał nasze oczekiwania?

Aby wybrać odpowiedni zbiornik ciśnieniowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał z jakiego jest wykonany. Najbardziej wskazanym tworzywem jest tutaj stal węglowa, używana między innymi do produkcjami niezawodnych noży. Alternatywę stanowią zbiorniki z popularnej stali nierdzewnej. Musimy mieć na uwadze jak wysokiemu ciśnieniu będą poddawane ścianki naszego zbiornika. Materiał, z którego jest zbudowany zbiornik ciśnieniowy, musi być odpowiednio mocny i wytrzymały. Aby móc dobrze kontrolować ciśnienie w takim zbiorniku, co ze względów bezpieczeństwa jest niezwykle istotne, warto dodatkowo dokupić do niego odpowiedni manometr. Właściwie dobrany do ciśnienia panującego w danym zbiorniku manometr pozwoli kontrolować wysokość tego ciśnienia i, w razie potrzeby, będziemy mogli wypuścić odpowiednią ilość gazu na zewnątrz. Dlatego zawór zbiornika powinien być zarówno solidny i szczelny, jak i na tyle łatwo uruchamiany, aby w przypadku gwałtownego wzrostu ciśnienia wewnątrz zbiornika można było go szybko poluzować. Zbiornik ciśnieniowy koniecznie musi być wysoce wodoszczelny a także odporny na gwałtowne wahania temperatur – to absolutna podstawa.

Serwis zbiornika ciśnieniowego.

Inną sprawą jest kwestia czyszczenia i konserwacji. Kiedy nasz zbiornik ciśnieniowy posiada odpowiednio duże tak zwane otwory rewizyjne procedury te będzie o wiele łatwiej przeprowadzać. A jest to niezwykle ważne przy takiego rodzaju urządzeniu, ponieważ z ciśnieniem nie ma żartów. Podstawowe kwestie BHP wymagają kontroli nad zbiornikiem i należy tego regularnie pilnować. Inaczej kolejny dzień pracy może skończyć się niewesoło – tak dla pracowników jak i dla całej produkcji.

Jaka marka zbiornika będzie najlepsza?

Przede wszystkim wybierajmy marki znane, a nie przysłowiowe firmy „krzak”. Wiemy już jak istotne jest, aby zbiornik ciśnieniowy był systematycznie czyszczony i serwisowany. Dlatego właśnie tak ważne jest, żeby nie decydować się na pierwszy lepszy model za niską cenę. Solidni producenci i dystrybutorzy na pewno zadbają również o przypominanie nam o jego odpowiedniej, regularnej konserwacji. I polecą wyszkolonych konserwatorów.

Zatem, kiedy wiemy już jak wybrać zbiornik ciśnieniowy odpowiednio bezpieczny i solidny, możemy rozpocząć zakupy. Pamiętajmy tylko wówczas o wszystkich wymienionych wskazówkach przydatnych przy jego wyborze. Oraz, przede wszystkim, o zapewnieniu jego odpowiedniej późniejszej konserwacji wtedy, kiedy stanie się już częścią instalacji w naszym zakładzie.

Artykuł powstał we współpracy z Komnino.com.pl