Jak wygląda praca opiekuna osoby niepełnosprawnej?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Jak wygląda praca opiekuna osoby niepełnosprawnej?

Współczesne rządy starają się robić coraz więcej w kierunku polepszenia standardu życia osób niepełnosprawnych. W Polsce standard ten jest na wyjątkowo niskim poziomie, nie można nawet liczyć na sensowną pomoc finansową ze strony państwa, które nie przeznacza wystarczającej ilości środków na opiekę nad takimi osobami. Odpowiednio ukierunkowane działania mogłyby sprawić na przykład, że znacznie zwiększy się aktywność zawodowa takich osób, które często zamknięte są w czterech ścianach i nie mogą wykonywać pracy zarobkowej. Niezwykle często potrzebny jest specjalny opiekun dla takiej osoby, aby mogła ona udawać się na rehabilitację, na zakupy, czy do pracy. Oczywiście, zdarza się, że niezbędny jest również profesjonalny transport medyczny, który zapewnia takiej osobie odpowiednie warunki. W szczególności dotyczy to osób z dużym stopniem niepełnosprawności, które zwyczajnie nie mogą poruszać się tradycyjnymi środkami transportu.

Organizacja transportu medycznego

Dzisiaj wiele osób oferuje transport medyczny dla osób niepełnosprawnych. Można taki transport zamówić online, na przykład poprzez modusambulans.pl lub inne, podobne strony www. Specjalistyczny pojazd i wykwalifikowany kierowca pojawiają się we wskazanym miejscu o określonej godzinie i przewożą osobę niepełnosprawną na badania, czy w inne miejsce. Można liczyć na pomoc wykwalifikowanych sanitariuszy, którzy pomagają osobie niepełnosprawnej poruszać się po schodach i bezpiecznie umieszczają ją w pojeździe. Opiekun osoby niepełnosprawnej organizuje jedynie transport medyczny i może pomóc pracownikom w zapewnieniu bezpiecznego przejazdu choremu. Jego rola ogranicza się przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Poruszanie się osób niepełnosprawnych z opiekunem

W wielu miastach instytucje publiczne, sklepy, a nawet szpitale nie są dostosowane do specyficznych potrzeb osób z dużym stopniem niepełnosprawności, który uniemożliwia im normalne poruszanie się. Na wózku nie można dostać się wszędzie, a niekiedy nie ma nawet możliwości dosięgnięcia do klamki, czy włącznika światła. W takiej sytuacji rola opiekuna jest wręcz nieoceniona. Dba on, aby osoba niepełnosprawna miała możliwość dotarcia wszędzie tam, gdzie potrzebuje lub musi. Poza tym, pomaga również w wykonywaniu prostych, codziennych czynności, na przykład higienicznych, które są znacznym utrudnieniem. Trzeba pamiętać o tym, że bardzo często jest to ciężka fizyczna praca, którą wykonuje się przez wiele godzin dziennie. Taka osoba musi być więc sprawna i odpowiednio silna.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *