Jak wyleczyć egzemę?

Jak wyleczyć egzemę?

Egzema jest bardzo uciążliwą dolegliwością skórną. Może pojawić się w każdym wieku i niezależnie od statusu majątkowego człowieka. U jednych trwa parę miesięcy, a u innych powraca przez lata. Leczenie jej jest bardzo skomplikowane i wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry.

 

Łagodzenie swędzenia

Jednym z objawów egzemy jest okropny świąd, którego nie da się wytrzymać. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozdrapywanie zaognia rumień i zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji skóry. Dlatego też należy stosować wszelkie środki, które zapobiegają swędzeniu. Jednym z domowych sposobów zapobiegania świądowi jest przykładanie na skórę zimnych kompresów.

Kortykosteroidy

Warto również w celu złagodzenia objawów egzemy stosować dostępne bez recepty maści i kremy zawierające hydrokortyzon. Ważne jest jednak, aby nie stosować ich dłużej niż siedem dni, chyba że odpowiedni lekarz dermatolog zalecił inaczej. Po tym czasie przy ich stosowaniu mogą wystąpić nieoczekiwane skutki uboczne. Ponadto niezwykle istotne jest również to, aby nie stosować tego typu kremów w przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia.

Fototerapia

Jednym z czynników łagodzących zarówno słabsze, jak i ostrzejsze stany egzemy jest promieniowanie UV. W przypadku tego schorzenia najczęściej stosuje się fotochemioterapię. Jest ona jednym z rodzajów fototerapii, która jest dodatkowo wspomagana substancjami chemicznymi. Pamiętajmy,że zbyt częste naświetlenia promieniami UV zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Dlatego też przed zdecydowaniem się na tą metodę należy skonsultować się z lekarzem i stosować ją raczej w ostateczności.

Odpowiednia pielęgnacja

Bardzo ważne jest również odpowiednie pielęgnowanie skóry przy egzemie. Należy ją nawilżać zarówno od środka, jak i od zewnątrz. W pierwszym przypadku konieczne jest przyjmowanie każdego dnia bardzo dużych ilości wody. Z kolei do jej zewnętrznej pielęgnacji powinno się używać emolienty, które są bezzapachowymi kosmetykami stworzonymi na bazie olejów mineralnych. Nawilżają one, zmiękczają, natłuszczają , a także uelastyczniają skórę nie szkodząc jej tym samym. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu skórę łatwo można podrażnić i nie należy stosować do niej tradycyjnych kosmetyków.

Dieta

Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety. Powinno się z niej wyeliminować wszelkie substancje alergenne i drażniące. Dlatego też nie zalecamy spożywania mleka krowiego, wszelkiego rodzaju nabiału, tłuszczy zwierzęcych, pokarmów smażonych, zawierających konserwanty, cukier, ostre potrawy, kawy, herbaty, a także alkoholu. Jeżeli nie można całkowicie wyeliminować tych składników z diety, to warto je ograniczyć to minimum. Dobrze na skórę wpływa również picie naparu z koniczyny i pokrzywy. Warto jednak pamiętać o tym, że wszelkie domowe sposoby mające na celu złagodzenie objawów egzemy należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Oceni on ich skuteczność i pozytywny wpływ na skórę.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl