Zima to bardzo wymagająca pora roku. Nasz organizm jest wówczas wystawiony na działanie wielu czynników atmosferycznych. Wśród nich są zwłaszcza minusowe temperatury, wiatr, śnieg. Tak samo jak nasza skóra, trudniejsze chwile przezywają też włosy. Jak więc zadbać o nie by również zima były naszą chlubą, wyglądały pięknie i zdrowo? Odżywianie, nawilżanie i regeneracja to podstawa w okresie zimowym. Gdy włosy są suche i osłabione , ujemne temperatury dodatkowo pogorszą ich stan i spowodują że nie tylko nie będą elastyczne, ale dodatkowo przetłuszczone u nasady i naelektryzowane w dolnych partiach.
By uchronić włosy przed takim stanem warto stosować dostępne w sklepach preparaty nawilżające i odżywiające, zaczynając od szamponów i kończąc na maskach. Najlepszym wyborem będą kosmetyki wyprodukowane po to by chronić nasze włosy przed trudnymi warunkami pogodowymi. Takie specjalne linie kosmetyków odbudowują delikatną strukturą pasm, dbając dodatkowo o to, by kosmyki były dobrze zabezpieczone przed zimnem. Warto zwrócić uwagę na to czy produkty zawierają w sobie takie składniki jak olejki pozyskiwane z migdałów czy awokado, dodatek masła shea, witaminy oraz minerały.
Jeśli jednak stosowanie preparatów ze sklepowych pólek nie przyniesie pożądanych efektów, zawsze można nawilżyć włosy w 100% naturalnymi sposobami domowymi. W tym wypadku wartymi polecania zabiegami są zwłaszcza kompresy. Godnymi polecenia są przede wszystkim kompresy.
Table of Contents
ToggleNawilżający kompres z oliwy
Kompres z oliwy ma działanie nawilżające oraz regenerujące. Dzięki niemu włosy staną się błyszczące, miękkie i pełne energii. Do jego wykonania potrzebujemy 30ml oliwy z oliwek, (dla włosów półdługich). Zamocz włosy i wytrzyj w ręcznik pozostawiając je lekko wilgotne. W małym garnuszku zagrzej delikatnie oliwę, i rozprowadź na całej długości włosów. Włosy owiń folią spożywczą i ręcznikiem, lub czepkiem kąpielowym. Tak przygotowany kompres trzymaj na włosach przez około 45 minut, a potem umyj włosy.
Do tego zabiegu można doda sok ze świeżo wyciśniętej cytryny. Wymieszaj sok z oliwą w proporcji 2:1, z przewagą oliwy. Sok z cytryny dodatkowo wygładzi twoje włosy i lekko je rozjaśni, dlatego polecany jest dla kobiet o włosach jasnych oraz delikatnych.
Czapka na głowie to podstawa
W okresie zimowym bardzo wiele pań nie nosi nic na głowie, gdyż czapki niszczą im fryzury i powodują szybsze przetłuszczanie się włosów. Mitem jest informacja o tym że noszenie czapki powoduje przetłuszczanie włosów. Ciężko w to uwierzyć ale włosy zaczynają się przetłuszczać, gdy skórze głowy jest zimno, a więc właśnie wtedy gdy wychodzimy na mróz bez nakrycia głowy. Wówczas skóra produkuje serum (łojem skórnym) które ma ochronić włosy przed atakującym je mroźnym. Im skórze głowy jest zimniej, tym więcej serum produkuje.
Faktem natomiast jest to , że czapki niszczą nasze piękne fryzury, ale i na to znalazł się sposób. Obecnie w sklepach i drogeriach dostępne są zimowe lakiery utrwalające które sprawiają, że fryzura nawet po zdjęciu czapki zachowa sprężystość i pierwotne ułożenie. Ponadto dzięki tym preparatom, nie straci ona nic na objętości i szybko powróci do pierwotnego ułożenia.
A co z suszeniem?
Często słyszymy, że zimą nie powinno się suszyć włosów. Na pewno nie działa ono zbyt dobrze ale też nie jest zakazane. Przeciwnicy suszenia twierdzą, że gorące powietrze suszarki pobudzi dodatkowo do produkcji sebum gruczoły łojowe. Jest to prawda, ale nie możemy wyjść z mokrymi włosami na mróz. Co więc zrobić? Najlepiej suszyć włosy za pomocą chłodnego strumienia powietrza. Poza tym warto sobie zafundować specjalną suszarkę z jonizatorem. Wytwarza ona jony powietrza, które ochronią włosy i zapobiegną ich elektryzowaniu. Na dobrą sprawę zawsze możemy po prostu umyć włosy wieczorem i pozwolić by same wyschły. Oczywiście nigdy nie należy kłaść się spać z wciąż mokrymi kosmykami.
Zatem drogie panie nie zapominajmy o pielęgnacji włosów zimą, kupujmy specjalne kosmetyki i stosujmy domowe kuracje aby nasze włosy zawsze lśniły i były naszą ozdobą.