Jak zadbać o zdrowy uśmiech?

Jak zadbać o zdrowy uśmiech?

Piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Aby na co dzień cieszyć się olśniewającym wyglądem naszych zębów, nie wystarczy tylko stosowanie pasty do zębów o właściwościach wybielających. Dziś podpowiemy, jak prawidłowo dbać o zęby każdego dnia.

Prosty zgryz to podstawa

Nie każdy rodzi się z idealnie prostym zgryzem. Niektórzy już we wczesnych latach inwestują w aparaty ortodontyczne, które korygują ułożenie zębów, natomiast są też tacy, którzy lekceważą ten element twierdząc, że to kwestia estetyki i nie przeszkadza im to w codziennym życiu. Nic bardziej mylnego. Nierówny zgryz może być powodem wielu komplikacji zdrowotnych spowodowanych nieprawidłowym ścieraniem się szkliwa, utrudnionym dostępem do zakamarków między zębami, czego konsekwencją mogą być stany zapalne, postępująca próchnica czy paradontoza. Dlatego tak ważne jest, aby osoby o nierównym zgryzie podjęły kroki, by korygować tę wadę. W niektórych przypadkach będzie to możliwe za pomocą aparatów ruchomych, które zakłada się na kilka godzin dziennie lub na noc. W przypadku poważniejszych wad konieczne będzie założenie aparatu na stałe, który usuwa się po kilku latach.

Brak kamienia nazębnego

Na wygląd naszych zębów wpływ ma również obecność kamienia nazębnego, który należy regularnie usuwać w gabinecie dentystycznym. Pamiętajmy bowiem, że kamień nazębny nie tylko powoduje nieestetyczny osad na zębach, ale również przyczynia się do rozwoju bakterii, czego konsekwencją może być próchnica oraz stany zapalne zębów i dziąseł. Zabieg usunięcia kamienia nazębnego nie jest bolesny, natomiast aby był skuteczny, należy go regularnie powtarzać zgodnie z zaleceniami dentysty.

Brak ubytków

Kolejną ważną kwestią związaną z wyglądem naszych zębów jest regularny ich przegląd u dentysty w celu zdiagnozowania pierwszych oznak próchnicy. Tę natomiast należy natychmiast leczyć, aby nie dopuścić do jej rozwoju, gdyż zlekceważona może skutkować nawet usunięciem zęba.

Codzienna pielęgnacja

Nasza codzienna pielęgnacja zębów to absolutna podstawa, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Pamiętajmy o tym, aby używać past do zębów o sprawdzonym składzie, polecanych przez dentystów. Warto skonsultować ze stomatologiem kwestię doboru odpowiedniej pasty, w zależności od tego, z jakimi problemami mamy do czynienia. Inną pastę wybiorą bowiem palacze oraz miłośnicy czarnej kawy i herbaty, u których największym problemem jest osad, a inną ci z wrażliwym szkliwem. Oprócz pasty ogromne znaczenie ma również wybór szczoteczki do zębów. Obecnie dużą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne, które gwarantują wysoką jakość czyszczenia, a zastosowana w nich technologia fal dźwiękowych pozwala dotrzeć do najtrudniej dostępnych zakamarków naszego uzębienia. Polecanym modelem szczoteczki sonicznej jest Mi Electric Toothbrush, która doczekała się wielu pozytywnych recenzji konsumentów.

Jak widać dbanie o piękny uśmiech nie ogranicza się jedynie do codziennego mycia zębów, lecz wymaga od nas większej uwagi. Pamiętając o powyższych wskazówkach dbajmy o nasz nasze zęby, aby móc pochwalić się nie tylko ich pięknym wyglądem, ale również nieskazitelnym zdrowiem.