Założenie własnej hodowli pieczarek nie jest proste. Wymaga nie tylko pracy, nakładów finansowych, ale przede wszystkim znalezienia odpowiedniego wyposażenia. Jednak jeśli przebrniemy przez pierwszą fazę i uporamy się ze wszystkim problemami, to możemy liczyć na regularne zyski z hodowli pieczarek.
Jak założyć własną pieczkarnie?
Lokalizacja i hala
Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym wybudujemy naszą halę. Koszt takiego przedsięwzięcia może wynieść nawet do dwustu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Hala bowiem nie może składać się jedynie z blachy. Musimy zadbać o izolacyjność cieplną stropów oraz ścian. To bardzo ważne, bo specyfika hodowania pieczarek, zwłaszcza w miesiącach zimowych, tworzyć może olbrzymie różnicę temperatur na zewnątrz i wewnątrz hali. Te mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu stopni. Jeśli materiały nie będą zapewniały izolacyjności budynku, to nie tylko tracić będziemy bardzo dużo ciepła, co zdecydowanie obniży nasze zyski, ale przede wszystkim nie damy rady stworzyć profesjonalnej hodowli pieczarek. Na tym etapie nie warto więc oszczędzać i należy zakupić jedynie materiały o znakomitych i najwyższych parametrach. Powinny one też być odporne na bardzo nieprzyjazne warunku, chodzi tu szczególnie o wysoką wulgarność. Muszą one więc mieć wysokiej trwałości powłokę antykorozyjną. Oprócz tego powinniśmy też zastosować specjalne bramy, które będą łączyć miejsce upraw z pomieszczeniami użytkowymi i produkcyjnymi.
Wyposażenie
Jeśli chodzi o samo wyposażenie pieczkarni, to rozsądnym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do odpowiedniej firmy, która zajmuje się produkcją lub dystrybucją tego typu urządzeń i sprzętów. Niezbędne będą nam instalacje chłodnicze, wentylacyjne oraz klimatyzacyjne. Musimy mieć też sprawny i wydajny system centralnego ogrzewania. Tylko dobrej jakości urządzenia tego typu zapewnią nam optymalne warunki do uprawy. W nowoczesnej pieczkarni niezbędny jest też system kontroli mikroklimatu, umożliwiający centralne sterowanie wszystkimi parametrami, jakie są wewnątrz komór uprawowych. System dokonuje pomiarów wilgotności, temperatury oraz stężenia CO2 wewnątrz komór uprawowych. Po wykonaniu odczytu ustala on odpowiednie warunki do uprawy pieczarek. Bez niego nie jesteśmy w stanie stworzyć wydajnej masowej hodowli. Ręczne regulowanie spowoduje, że całość będzie nieefektywna, a tym samym mało zyskowna.
Z tego samego powodu warto też zainwestować w system nawadniana podłoża. Najczęściej składa się on z magistrali wodnej, wyposażonej w pompę zasilającą sterowaną falownikiem oraz dysz zraszających umieszczonych na magistrali ponad półkami uprawowymi. Oznacza to, że musimy zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości wody i zamontować specjalne systemy hydrauliczne. Kolejnym elementem jest system lamp. Powinny one zapewniać odpowiednie oświetlenie i być odporne na trudne warunki, jakie panować będą w hali. Co oczywiste z tańszych urządzeń będą nam potrzebne opakowania, regały uprawowe, maty pod podłoże, wózki, które pozwolą szybko zebrać pieczarki, a także stoły do ważne pieczarek.
Artykuł powstał przy współpracy z LuckyGrower.com |