Szczury to gryzonie, które większości osobom nie kojarzą się szczególnie pozytywnie. I rzeczywiście, trzeba przyznać, że dziko żyjące szczury nie mają ani szczególnie przyjemnego zapachu, ani wyglądu, a do tego bywają szkodliwe dla ludzi. Jednak trzeba powiedzieć, że udomowione szczury potrafią być bardzo urocze! Są zwierzakami chętnie wybieranymi przez osoby, które chcą czegoś bardziej nietypowego i oryginalnego.
Szczury
Istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o przechowywanie szczura w mieszkaniu. Najczęściej wybierane z nich to akwarium, plastikowe terrarium oraz klatka. Dwa pierwsze z nich niestety posiadają słabą wentylację i są trudne w czyszczeniu, natomiast ostatnia jest łatwa w czyszczeniu i komfortowa. Jest więc najpopularniejszym wyborem wśród właścicieli szczurów i uważamy, że jest to w pełni usprawiedliwione! Jeżeli zalety klatki nas przekonują i chcemy zakupić ją dla swojego gryzonia, warto przemyśleć takie kwestie jak jej typ, rozmiar oraz sposób urządzenia. Kwestie te zostaną omówione w niniejszym artykule!
Bezpieczny, zdrowy i zadowolony szczur
Dobór rozmiaru klatki musi oczywiście zależeć od ilości szczurów, które chcemy trzymać w domu i tak na rynku dostępne są klatki przeznaczone dla jednego szczura (co najmniej 40 x 40 x 40 centymetrów), dwóch szczurów (co najmniej 65 x 40 x 65 centymetrów) lub trzech szczurów (co najmniej 80 x 45 x 80 centymetrów). Oczywiście można zdecydować się też na wielkości nieco większe niż podane powyżej, ponieważ dodatkowa ilość przestrzeni na pewno nigdy nie zaszkodzi!
Urządzając klatkę dla szczura, trzeba pamiętać o specyficznym usposobieniu tego gryzonia. Sama jego natura każe mu bowiem chować się w ciemnych, przytulnych miejscach. Nie można więc zapomnieć o zapewnieniu mu odpowiednich schowków lub domków, które pozwolą mu podążyć za swą szczurzą naturą! Należy przy tym pamiętać, że o ile wielopoziomowa klatka dla szczura nie jest złym pomysłem, to umieszczając schowki trzeba je tak rozplanować, by zminimalizować ryzyko upadku gryzonia z dużej wysokości.
Pręty klatki powinny znajdować się w takiej odległości od siebie, by szczur nie miał możliwości uciec z klatki. W przypadku mniejszych szczurów rozstaw klatki powinien wynosić około 10-12 mm, zaś większych – 14-18 mm.
Nie można zapomnieć o zaopatrzeniu klatki w ściółkę, która dla gryzoni stanowi niezbędny dywan. Zdrowy szczur to również szczur najedzony, dlatego nie można zapomnieć o ustawieniu poidełek i miseczek – w przypadku posiadania nie więcej niż trzech szczurów, wystarczy umieścić po jednej. Wreszcie trzeba oczywiście zapewnić mu kuwetę, w której będzie mógł się bezproblemowo załatwiać.
Szczur w domu? Czemu nie!
Jak zostało udowodnione powyżej, kupienie szczurowi klatki jest naprawdę dobrym pomysłem dla posiadaczy tych zwierząt. Jednak trzeba przy tym pamiętać o trzymaniu się kilku podstawowych zasad, które na szczęście nie są bardzo trudne do pojęcia. Osoby zainteresowane szczurami serdecznie zachęcamy do przygarnięcia tych ciekawych zwierzątek!
Więcej porad znajdziesz na świat-klatek-casita.pl