Jaką szczoteczkę wybrać?

Jaką szczoteczkę wybrać?

Obecnie na rynku mamy do wyboru nie tylko tradycyjne szczoteczki manualne, ale także elektryczne. Które z nich są lepsze? Na które warto zwrócić uwagę wybierając dla siebie idealną szczoteczkę?

Wśród dostępnych obecnie na rynku modeli elektrycznych szczoteczek do zębów możemy wyróżnić:

  • szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne;
  • soniczne;
  • ultradźwiękowe.

Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne to najprostsze modele szczoteczek do zębów. Większość z nich wykonuje jedynie ruchy z boku na bok, bardziej zaawansowane wykonują także ruchy do tyłu i do przodu. Myjąc zęby taką szczoteczką nie musimy wykonywać żadnych ruchów, szczoteczka sama wyszczotkuje za nas zęby i to w czasie, który jest polecany przez dentystów. Oscylacyjno-rotacyjne szczoteczki bardzo dokładnie usuwają płytkę nazębną, robią to znacznie lepiej niż szczoteczki manualne. Jeszcze skuteczniejsze są jednak szczoteczki soniczne. Ich włosie porusza się z prędkością do 48 tysięcy ruchów w ciągu minuty. Czyszczą skutecznie nie tylko powierzchnię zębów, ale także przestrzenie międzyzębowe. Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych jest jedną z największych zalet szczoteczek sonicznych. Wiodącym producentem sonicznych szczoteczek do zębów jest firma SEYSSO (więcej na www) Do mycia zębów możemy wybrać także szczoteczki ultradźwiękowe. Są one znane od dawna w krajach Europy Zachodniej, w Polsce pojawiły się całkiem niedawno. Czyszczą one zęby delikatnie i dokładnie. Zgodnie ze swoją nazwą do czyszczenia zębów w tym typie szczoteczek wykorzystywane są ultradźwięki.

Jakie zalety mają szczoteczki soniczne?

Wspomnieliśmy już, że czyszczą one dokładnie nie tylko powierzchnię zębów, ale także kieszonki dziąsłowe i przestrzenie międzyzębowe. Szczoteczki te bardzo skutecznie usuwają płytkę nazębną, przywracają zębom ich naturalny biały kolor. Likwidują przebarwienia, które powstają na skutek picia kawy i herbaty. Mogą być używane przez osoby, które noszą aparaty ortodontyczne, mosty lub implanty. Delikatnie masują dziąsła. Dzięki temu stają się one lepiej ukrwione i zdrowsze. Mają one także wbudowany timer czasowy zaprogramowany na dwie minuty. To czas przez, który powinniśmy szczotkować nasze zęby.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Każdy rodzaj szczoteczek do mycia zębów ma swoich zwolenników i przeciwników. Stąd też są osoby, które nigdy nie zdecydują się na zamianę manualnej szczoteczki na elektryczną. Są też oczywiście i takie, które nie wyobrażają sobie powrotu do mycia zębów przy pomocy tradycyjnej szczoteczki. Szczoteczki elektryczne mają wiele zalet i na pewno warto je polecić. Na szczególną uwagę zasługują szczoteczki soniczne. Mają one wiele zalet nie tylko w porównaniu z tradycyjnymi szczoteczkami, ale także z oscylacyjno-rotacyjnymi szczoteczkami elektrycznymi. Spośród wszystkich rodzajów szczoteczek czyszczą zęby najbardziej dokładnie, docierają nawet do trudno dostępnych miejsc. Naprawdę warto je stosować do codziennej higieny jamy ustnej.